ورود به حوزه کسب و کار آنلاین

همانطور که میدانید امروزه بستر خریدهای انترنتی برای کاربران به راحتی فرآهم شده است، همچنین تا حدود بسیار زیادی کاربران توانسته اند به فضای مجازی و خریدهای انترنتی اعتماد کنند، از طرف دیگر مزیت بزرگ آن، راحتی و تنوع محصولات بر میزان خرید و فروش‌های انترنتی افزوده است از این رو بر تعداد فروشگاههای انترنتی نیز اضافه می شود و بسیاری از کسانی که در بازار سنتی فعالیت داشتند قصد دارند وارد این حیطه نیز شوند.

با توجه به اینکه فضای مجازی تا حدود زیادی برای صاحبان کسب و کاری که دانشی در این زمینه نداشته باشند ملموس نیست، لذا برای ایجاد روند رشد و همچنین اعتماد به اینکه این بستر جدید فضای مجازی می تواند به درآمدزایی خوبی برای آنها منجر شود، لازم است جواب برخی سوالات و ابهامات برای کاربران و یا صاحبان آن کسب و کار داده شود.

طبق تجربیات شخصیم در طی انجام پروژه های فروشگاهی، وبلاگی و شرکتی در این مقاله قصد دارم به این سوالات پاسخ دهم و همچنین در رابطه با سیستم های موجود فروشگاهی و قابلیت های آنها صحبت کنم.

برای راه اندازی یک فروشگاه و یا یک وب سایت از کجا باید شروع کنم؟

۱ – قبل از راه اندازی یک فروشگاه و یا یک وب سایت شما باید هدف خود را از راه اندازی آن مشخص نمائید.
۲ – مزیت ها و سرویس هایی که به کاربران ارائه می‌کنید را مشخص نمائید.
۳ – وب سایت هایی که تقریبا مشابه شما فعالیت می‌کنند را بررسی کنید و ایده هایی که برای کسب و کار خود می‌خواهید داشته باشید را مشخص و داکیومنت نمائید. (این وب سایت ها میتوانند بومی و یا غیر بومی باشند).
۴ – میزان بودجه آنلاین خود را به صورت کلی و ماهیانه مشخص نمائید.
۵ –  آیا شما مزایایی نسبت به وب سایتهایی که به اصطلاح رقیب شما هستند ارائه می‌کنید ؟ آیا کسب و کاری نو است و قصد خدمت رسانی و سرویسی جدید را دارید؟
۶ – مدت زمانی که میتوانید به کسب و کار آنلاین خود اختصاص دهید را مشخص کنید؟ ( بر اساس نفر ساعت ماهیانه)
۷ –  اگر نام و یا نام هایی برای کسب و کار خود در نظر دارید آنها را بنویسید.
۸ – از کپی برداری دقیق یک کسب و کار دیگر خودداری کنید. اگر کپی می‌کنید باید به سبکی ماهرانه که با اهداف و مزیت های سرویس دهی همراه باشد انجام شود و خلاقیتی در آن به خرج دهید و یا مشکلی را حل نمائید و یا نیازی را برآورده کنید.

چه مدت زمانی طول می کشد تا به بازدهی و فروش برسم؟

اگر تا به حال در فضای مجازی اقدام به راه اندازی فروشگاه نکرده اید و یا تجربیات موفقی نداشته اید باید به صورت واضح و روشن اشاره کنم دیدگاهی که نسبت به کسب و کار فیزیکی که مستقیم با مشتری در ارتباط هستید و از فروشگاه و یا مغازه شما خرید می کنند را کاملا فراموش کنید و باید دیدگاهی جدید نسبت به کسب و کار آنلاین خود داشته باشید.
مشتریان شما از تمام نقاط مختلف هستند و محتویات و سبک نوشتار شما باعث ترغیب آنها برای خرید می شود، مزیت های بسیار زیادی نسبت به فروش به صورت فیزیکی وجود دارد که تنها اشاره به محدود نبودن به زمان و مکان و … برای ترغیب شما برای راه اندازی کسب و کار آنلاینتان کافی است.
طبق تجربیات شخصیم مهمترین ویژگی هایی که باعث رشد یک کسب و کار آنلاین می شود موارد زیر هستند :
۱- صبر
۲ – باور درست نسبت به کسب و کار خود
۳ – زمان مناسب برای تامین محتوا
و در نهایت من همیشه به کسانی که قصد دارند فروشگاه آنلاین راه اندازی کنند توصیه میکنم همانطوری که برای فروشگاه فیزیکی خود حاضر هستید ماهیانه هزینه‌هایی صرف موارد مختلف کنید باید برای وب‌سایت خود نیز این توانایی را داشته باشید حتی شاید بیشتر!

آیا راه اندازی فروشگاه، شروع فروش محسوب می شود؟

بسیاری از کسانی که کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی می کنند، انتظار دارند بعد از مدت زمان بسیار کم یعنی حدودا یکماه به نتیجه و فروش برسند که این باور شاید درست نباشد، بعد از راه اندازی فروشگاه آنلاین خود، در واقع کار اصلی شما شروع می شود که برخی از آنها شامل موارد زیر می شوند:
۱ – تامین محتوا برای بخش وبلاگ– بهینه سازی محتواهای آپلود شده روی وب‌سایت
۳ – فعالیت بر روی شبکه‌های اجتماعی
۴ – ایمیل مارکتینگ
۵ – بهینه سازی وب سایت ( SEO )
و ….
که انجام موارد فوق بستگی به بودجه بخش آنلاین و مدت زمانی که برای ان صرف می‌کنید دارد.

منبع (با اندک تصرف): https://www.majidonline.com/article

ارسال دیدگاه