چرا ایران با امریکا مذاکره نمیکند؟

حکومت ایران از همان اوایل انقلاب با هیچ مخالف داخلی و خارجی مذاکره نکرده و به مذاکره اعتقادی ندارد، بلکه همیشه اقدام به حذف مخالفین خویش کرده است. حذف حزب توده ایران، مجاهدین خلق، اقدام علیه اصلاح طلبان، کشتن سران اقلیت های کردی، عربی و بلوچی نمونه ازین تمام طلبی حکومت ایران و عدم مذاکره با آنها بوده است. مذاکره حکومت ایران با مخالفین در مواردی که هم صورت گرفته دیر و  یا ناخواسته  و با بصورت تاکتیکی بوده است. پذیرش قطعنامه ۵۹۸ ملل متحد بخاطر ختم جنگ با صدام حسین عراق که در ادبیات سیاسی ایران از آن بنام ” نوشیدن جام زهر” یاد میگردد، اتحاد امریکا و اایران علیه طالبان، اتحاد امریکا و ایران علیه صدام حسین و  انعقاد قرارداد “برجام “از نمونه های نادر این نوع مذاکره های حکومت ایران با دنیای غرب است. امریکا به حکومت ایران باور ندارد، چون از نظر آنها حکومت ایران یک حکومت دروغگو، ریاکار و فریبکاری است که فریبکاری را یک اصل “تقیه” دینی خود میپندارد. از طرف دیگر؛ حکومت ایران امریکا را شیطان بزرگ میخواند.

از آنجا که حکومت ایران میداند که تحریم های فعلی اگر ادامه پیدا کند احتمالا منجر به سقوطش خواهد شد، و با ملاحظه اینکه حکومت ایران به لحاظ یک اصل انقلاب خواهان مذاکره با امریکا نیست، شروع یک جنگ خانمانسوز میان ایران و امریکا غیر قابل اجتناب بنظر میرسد.

بنابرین حکومت ایران فکر میکند که قبل ازینکه تحریم ها اقتصادش را فرسوده تر کند، و قبل ارینکه مردم ایران در نتیجه فشارهای اقتصادی بر علیه حکومت قیام کنند، و از آنجا که احتمال جنگ بالا است، بهتر است همین حالا جنگ شروع شود. در شرایط فعلی امریکا تقریبا منزوی است، اروپایی ها در صورت بروز جنگ احتمالا در کنار امریکا نخواهند ایستاد، روسیه و چین با امریکایی همسویی ندارند، اما هر چه زمان بیشتر میگذرد امریکا متحدین بیشتر و ایران منزوی تر میشود.

از طرف دیگر، امریکا به دلیل موجودیت پایگاه ها و سربازانش در کشورهای همسایه، آسیب پذیر است. عقب انداختن جنگ میتواند فرصت بیشتری برای امریکا بدهد تا نیروی بیشتر به منطقه اعزام نماید و آمادگی بیشتر و بهتری برای یک جنگ تمام عیرا بگیرد. همچنین امریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بعدی قرار دارد. آغاز جنگ میتواند یک جنگ فرسایشی باشد و برای دونالد ترامپ مشکلات ناخواسته بار بیاورد. وی در کمپاین های انتخاباتی سال ۲۰۱۵ گفته بود که نیروهایش را از خاور میانه بیرون خواهد آورد. جنگ با ایران یعنی نیاز به حضور ده ها هزار نیروی در سرزمین ایران. تنگه هرمز که شاهرگ عبور نفت جهان است در مرزهای ایران قرار دارد و شروع جنگ میتواند به اقتصاد جهانی لطمه بزرگی وارد کند. شروع جنگ به معنای انتشار جنگ به تمام منطقه خاور میانه، افزایش تعداد بیچا شده و یورش مهاجرین به سمت اروپا، و نیز باز شدن راه مواد مخدر که منشا آن افغانستان است به سوی اروپا و امریکا.

اما چنانچه دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بعدی پیروز شود، احتمال آغاز فوری جنگ با ایران فوق العاده بالا است.

اما ایران با همسایگان ناسازگار محاصره شده است. پیشتیبانی ایران از حوثی های یمن، حزب الله لبنان، حشد شعبی عراق و طالبان افغانستان (بر علاوه از ایجاد ملیشه های استراتیژی فاطمیون و زینبیون پاکستان) همسایگان ایران را به شدت آزرده ساخته است. از داخل هم ایران با اکثریت ناراضی ملت خویش مواجه است. این بر علاوه از عدم موازنه قدرت نظامی ایران از لحاظ تکنالوژی در مقابل ارتش پیشرفته امریکا است. نگرانی اخیر اینست که امریکا ممکن است در اخیر بخاطر پایان بخشیدن به جنگ فرسایشی ناگزیر شود ایران را بمباردمان اتمی کند، نظیر آنچه در جاپان رخ داد. اما آنچه مسلم است اینست که در صورت ادامه جنگ ایران با امریکا، احتمال تجزیه کشور ایران نیز است. نتیجه یی که آنرا غرب احتمالا نمی پذیرد.

داکتر محمد خالد

ارسال دیدگاه