حمله به مساجد اهل تشیع؛ مقدمه برای تشکیل “جیش شعبی” ایران یا آوردن ملیشه های فاطمیون به افغانستان؟

هدف قرار دادن نمازگذاران بیگناه در هنگام اقامه نماز در مساجد اهل تشیع، مساجدی که نامهای وارداتی دارند.. مانند مسجد “امام زمان”، مسجد “جوادیه”، مسجد “امام هشتم”، “باقریه” و …  سوالات زیادی را در اذهان عمومی مطرح میکند..

چرا قتل یک مسلمان در مسجد؟ چرا شیعیان مورد حمله قرار میگیرند؟ نامهای این مساجد از کجا شد؟ چگونه تعداد مساجد شیعیان که ده سال قبل به حدود ۱۰۰ مسجد میرسید ناگهان به حدود ۱۰ هزار مسجد رسیده، در کشوری که ۸۸ فیصد آن سنی مذهب هستند ؟ هزینه ساخت این مساجد (و حوزه های علمی شیعیان و تکیه خانه ها) را کی میپردازد؟ چرا “وهابی ها” و “داعشی ها” متهم به ارتکاب این قتل ها شده اند ؟

آیا این قتل ها مقدمه و سرپوشاندن بر یک توطئه بسیار بزرگترتر نیست؟

تحلیل گران و ناظرین سیاسی برین عقیده هستند که قتل سیستماتیک شیعیان و بخصوص هزاره ها درین اواخر در مساجد و نقاط دوردست مثل میرزا اولنگ میتواند توجیه و مقدمه  چینی برای تشکیل “حشد شعبی” افغانی باشد. بالفعل نداها و فراخوانهای برای مسلح ساختن جوانان هزاره و شیعه در صفحات اجتماعی و برخی رسانه ها راه اندازی شده است، دقیقا همانند آنچه در عراق و سوریه رخ داد. حشد شعبی در ظاهر برای محافظت از جان و مال شیعه ها میتواند راه اندازی میشود، اما اهداف بزرگتری برای آنها میتواند تعریف شود که همانا مبارزه علیه حکومت افغانستان (به هدف به چالش کشیدن امریکا)، جلوگیری از پلانهای حکومت برای اعمار بندهای آب و تخریب بندهای آب موجود در غرب افغانستان باشد.

قتل در مسجد

طبق هدایات قرآن کریم و سنت نبوی کشتن بی دلیل مسلمان و انسان در مسجد و غیر مسجد قطعا حرام و قابل نکوهش است.

اما هدف قرار دادن مسلمانان شیعه در مساجد میتواند دو دلیل داشته باشد:

اولا: مسلمانان از لحاظ عددی یکی از بزرگترین جمعیت های دنیا هستند. بناء ترس استراتیژیکی دنیای غرب از مسلمانان قابل درک است. یگانه مکانهای که مسلمانان بصورت منظم در آن جمع میشوند (بصورت خود خواسته و دیموکراتیک) همان مسجد است. اما مساجد توسط اشخاصی اداره میشود که معمولا حرف شنوا و موثری دارند. بناء ایجاد ترس و وحشت از مسجد میتواند یک سیناریوی وارد باشد.

ترس استراتیژیک و تاریخی غرب و بخصوص امریکا از قوت گرفتن مسلمانان از ۱۱ سپتمبر جان تازه گرفت. منحیث یک گام عملی، امریکا علیه مسلمانان سنی اقدام کرد.. حکومت صدام و طالبان را سرنگون کرد تا توزان قدرت میان سنی ها  و شیعه ها بوجود آید و جنگ قدرت میان سنی و شیعه درگیرد. این مسئله به نفع شیعیان و بخصوص ایران تمام شد بگونه که ایران توانست نفوذ خویش را در سوریه، عراق و بعضا در یمن تثبیت کند.

حالا بنظر میرسد که حالا امریکا در صدد مهار ایران و شیعیان برآمده است.

دوما: حکومت عربستان سعودی (به راست و یا دروغ) خود را مکلف میداند تا از سنی های جهان در مقابل هجوم شیعه گری ایران (که غربی ها آنرا حرکت های بی ثبات کننده ایران میگویند) حمایت کند. هجومی که منجر به جنگ ایران – عراق شد و سپس ایران را در مقابل جهان سنی قرار داد که این معضله همچنان ادامه دارد. این نوع جنگهای سنی – شیعه قبلا در پاکستان بود، به سوریه، عراق و یمن و حالا به افغانستان سرایت کرده است.

عربستان سعودی از زمامداری ملک فیصل  (۱۹۰۶–۱۹۷۵) بدینسو به ساخت مساجد در انحای اروپا و آسیا کرده است. طبیعی است که ملا امام های این مساجد سنی مذهب هستند که ایران برای آنها وهابی یا سلفی میگوید. برخی این ملاها که درک درستی از دین ندارند دست به تفرقه افگنی میزنند.

چرا وهابی ها متهم میشوند؟

اما این که این اعمال به و هابی ها و داعشی ها نسبت داده مشود، باید گفت که وهابی ها پیروان محمد بن عبدالوهاب نجدی عربستانی) ۱۷۰۳ – ۱۷۹۱م هستند. این آدم شخصی بود که ضمن بعضی دست آوردهای دیگر و نیز برخی کارهای مشبوه و شک برانگیز، علیه صفوی های ایران (دولت صفوی ۱۵۰۱ – ۱۷۳۶) قد علم کرد، چون صفوی ها در مدت دو قرن دست به تصفیه سنی های ایران زده بودند و ایران را کاملا از سنی ها پاک سازی کرده بودند بگونه که امروز سنی ها فقط در نقاط مرزی ایران زندگی کنند و شهروند درجه دوم محسوب میشوند. حکومت صفوی ها بالاخره توسط افغانها از میان رفت.

در طی قرن گذشته و بخصوص بعد از انقلاب ایت الله خمینی (۱۹۷۹) ایران اصطلاح وهابی را اختراع کرد. اصطلاح وهابی امروزه برچسپ و یا اتهام عامی است که حکومت ایران میتواند علیه هر سنی مذهب بزند و بدون محاکمه حتی وی را اعدام کند. این اصطلاح از ادبیات ایران حالا داخل ادبیات افغانستان هم شده است.

نقش داعشی ها 

داعشی ها اکثرا متشکل از جوانان مسلمان اروپا (نسل دوم و یا سوم افرادی که از خاور میانه و شمال افریقا از دهه پنجاه میلادی به بعد به اروپا رفته بودند) هستند. این جوانان نتوانستند بخاطر تبعیض، شرایط نامساعد و بعضا هم بخاطر تن ندادن به کار از بیکاری گسترده رنج میبرده اند در جامعه اروپا مدغم شوند و بنابرین به آسانی جذب داعش شدند. افکار جهادی در میان آنها از زمان جنگ افغانستان علیه شوروی، سپس با بهار عربی آغاز شد و چون فضای ظهور داعش فراهم شد آنها به کشورهای خود یا عراق و سوریه روان شدند تا به داعش بپیوندند.  فهم و قرائت ناقص از دین و محرومیت اجتماعی آنها را واداشت تا بگونه قرون وسطایی عمل کنند و مثلا دست به کنیز گیری کنند و میل جنسی آزاد را که در اروپا آموخته بودند اما به آن دسترسی نداشتند در عراق و سوریه اشباع کنند. اما یک تعداد جوانان دیگر که از ظلم حکومتهای شان به ستوه آمده بودند و یا به دلائل مختلف دیگر نیز به داعش پیوستند. جوانان سنی و حتی شیعه بیش از ۳۰ کشور جهان منجمله ایران، ازبکستان، چچن، چین، پاکستان، فلیپین، افغانستان و …

اما داعشی ها به دلیل اینکه رژیم های ایران، سوریه، عراق، یمن شیعه هستند علیه آنها میجنگند. لازم به تذکر است که ۹۶ فیصد مسلمان سوریه، ۸۹ فیصد نفوس عراق (به شمول کردستان عراق) و قریب به ۹۰ فیصد نفوس یمن سنی مذهب هستند.

افغانستان کشوری با ۸۸ فیصد مسلمان سنی مذهب

افغانستان کشوری با داشتن ۸۸ فیصد مسلمان سنی مذهب، تعداد تخیمنی مساجد شیعیان که تا ده سال پیش به کمتر از ۱۰۰ مسجد میرسید امروز تعداد تخمینی آنها به ده هزار مسجد میرسد (البته بشمول مدارس و حوزه های دینی).. هزینه ساخت این مساجد اکثرا توسط حکومت ایران فراهم شده است. افزایشی که برای بسیاری غیر قابل باور است.

البته ایران میخواهد این مساجد را برای منافع ملی خویش بکار بگیرد که درین زمینه شیعیان افغانستان (بخصوص قزلباشان هر هرات، کابل وقندهار) مقاومت کرده و تسلیم خواسته های حکومت ولایت فقیه ایران نشده اند.

نامهای وارداتی

نامهای مساجد مثل امام زمان، جوادیه، باقریه و … نامهای وارداتی از ایران است. قبلا مسجد بنام اشخاصی که آنرا اعمار میکردند و یا تکیه خانه میگفتند.

مسجد امام زمان… اهل سنت اساسا به امام زمان عقیده ندارند. بلکه به ظهور حضرت عیسی علیه السلام  در آخر الزمان عقیده دارند. طبق عقیده شیعه امام زمان یا امام مهدی که فعلا در قعر یک چاه زندگی میکند در آخر الزمان ظهور میکند. و آن وقتی است که دنیا پر ازفتنه و شر است و امام مهدی میآید تا دنیا را از شرارت پاک سازد. به همین لحاظ گفته میشود که احمدی نژاد که شدیدا به امام زمان باور دارد تا توانست خرابی ببار آورد تا شرایط برای ظهور امام زمان فراهم شود و امام زمان ظهور کند..!

مقدمه چینی برای تشکیل “جیش شعبی” ایران

در حالیکه داعش اروپا و غرب را در وحشت فروبرده، ایران بیشترین استفاده ازین پدیده را برده است. مثلا ایران برای مقابله با داعش، گروه ملیشه “حشد الشعبی” را اساس گذاشت که گفته میشود فعلا در حدود ۱۲۲٫۰۰۰ سرباز مسلح دارد و نفوذ خود را بر سوریه و عراق کاملا گسترش داده است. در حالیکه کشته های دست داعش به حدود ۵۰ هزار میرسد، گفته میشود که حشد الشعبی مرتکب جنایات ضد بشری در عراق و سوریه شده اند و بیش از صد هزار نفر در عراق و سوریه را کشته اند. جنایات شان در حدی بوده که گروه های شیعه عراقی مثل مقتدی صدر و ایاد علوی خواهان انحلال فوری این ملیشه های مسلح شده اند. اما ایران تصمیم دارد تا این ملیشه ها بصورت پاسداران و بسیجیان ایران همچنان مسلح نگهدارد تا در جنگهای آینده سنی – شیعه از آنها استفاده کند.

قتل سیستماتیک شیعیان و بخصوص هزاره ها درین اواخر در مساجد و نقاط دوردست مثل میرزا اولنگ میتواند توجیه و مقدمه  چینی برای تشکیل “حشد شعبی” افغانی باشد. بالفعل نداها و فراخوانهای برای مسلح ساختن جوانان هزاره و شیعه در صفحات اجتماعی و برخی رسانه ها راه اندازی شده است. دقیقا همانند آنچه در عراق و سوریه رخ داد. حشد شعبی در ظاهر برای محافظت از جان و مال شیعه ها میتواند راه اندازی میشود، اما اهداف بزرگتری برای آنها میتواند تعریف شود که همانا مبارزه علیه حکومت افغانستان، جلوگیری از پلانهای حکومت برای اعمار بندها آب و تخریب بندهای آب موجود در غرب افغانستان باشد.

نظرات

  • ناشناس

    با عرض سلام. به نظر می رسد نویسنده این مطلب کمترین اطلاعات در مورد تشیع و حتی اهل سنت دارد. به عنوان نمونه اهل سنت به ظهور شخصی به نام مهدی از کعبه معتقدند ولی این اعتقاد از جنس اعتقاد تشیع نیست. از طرف دیگر، امام زمان شیعیان در ته چاه زندگی نمی کند بلکه از نظر شیعه در میان مردم زندگی می کند و تنها شرایط ظهور وی مهیا نیست.

ارسال دیدگاه