مبارزه علیه سیگرت به سبک فرانسوی

۱۰ یورو قیمت یک پاکت سیگرت در فرانسه..  ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در نخستین سخنرانی خود در جمع نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کرد قیمت هر پاکت [۲۰ تایی] سیگرت در یک فرآیند چند ساله به ۱۰ یورو افزایش پیدا می‌کند.هم‌اکنون در فرانسه قیمت یک پاکت سیگرت نورمال (۲۰ تایی) بین ۶ تا ۷/۵ یورو است. بسیاری از کشورهای اروپایی برای تشویق شهروندان به ترک سیگرت یا اصولا سیگرتی نشدن، مالیات‌های شدیدی بر این کالای مضر وضع می‌کنند. اینگونه مالیات‌ها از مصرف‌ کنندگان نوشیدنی‌های الکلی و بازی‌های شانسی (قمار) هم گرفته می‌شود.
یکی از دغدغه‌های سیگرتی‌های اروپا، خرید ارزان‌تر سیگرت در کشورهای دیگر به‌ ویژه در فصل تابستان و تعطیلات است. بسیاری از مسافران کشورهای اروپای غربی و شمالی در فصل تابستان و هنگام مسافرت به جنوب و شرق اروپا سیگرت ارزان برای خود و حتی دوستانش می‌خرند.
براساس آخرین آمارها، یک پاکت سیگرت در ناروی به بهای معادل ۱۱/۲۱ یورو فروخته می‌شود و به این ترتیب، این کشور اروپای شمالی، گران‌ترین کشور برای سیگرتی‌ها است. ایسلند و بریتانیا در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
در برابر قیمت یک پاکت سیگرت در اوکراین تنها معادل ۸۸ سنت (سانتیم) است. پس از اوکراین، قزاقستان و ارمنستان ارزان‌ترین کشورها برای سیگرتی‌ها به شمار می‌روند.

دسته بندی شده در صحت

ارسال دیدگاه