پنج هزارچینی در جبهه داعش می جنگند

اخیرا سفیر سوریه در چین اعلام کرده است که نزدیک به پنج هزار  تن از جدایی طلبان چینی  در صفوف داعش علیه دولت سوریه می جنگند.

« عماد مصطفی» که در یک همایش تجارتی در بیجینگ سخن میگفت، اظهار داشت : این افراد که از اقلیت قوم ایغور  چین هستند ، زیر پرچم خود مبارزه می کنند که نوعی از افراط گرایی خطرناک برای منطقه و چین محسوب می شود.

وی بر اساس گزارش روز دوشنبه روزنامه « مورنینگ پست» هانگ گانگ تاکید کرد : بر آورد ما این است که حدود پنج هزار نفر از این اقلیت چینی در سوریه  درگیر جنگ هستند و این باعث میشود تا حکومت چین به شدت از این بابت ابراز نگرانی کند.

گزارش حاکی است که بیشتر این افراد به طرق غیر قانونی و از طریق کشور های جنوب شرق آسیا راهی سوریه و عراق می شوند.

چین بر این باور است که افزوده شدن بر شمار این افراد که در صف داعش می جنگند، می تواند یک تهدید بزرگ امنیتی برای این کشور باشد.

چین به ویژه نگران منطقه خود مختار سین کیانگ در شمال غرب چین است که در سال های اخیر جدایی طلبان مسلمان مورد تبعیض در آنجا دست به حملات خشونت بار زده و قصد جدا کردن این بخش را ازخاک چین دارند.

منطقه سین کیانگ با مرکزیت ارومچی در منطقه شمال غرب چین واقع شده و یک ششم از وسعت خاک این کشور را در بر گرفته است.

گروه «ترکستان شرقی» که چین آن را یک گروه تروریستی می داند، فعال ترین جنبش در این منطقه محسوب میشود.

گفتنی است که اینها مسلمانان سنی مذهب هستند که بنظر آنها جهاد علیه بشار اسد شیعه مذهب در سوریه واجب است. بنظر ناظرین غربی و جهان اسلام، بشار اسد یکی از خونریزترین و فاسد ترین حاکمان مسلمان در قرن بیست و یکم بشمار میرود که سبب قتل نیم ملیون انسان، دو ملیون معلول و قریب به هشتاد درصد از نفوس این کشور از خانه های خود در داخل و یا خارج از سوریه بیجا شده اند.

 

ارسال دیدگاه