سازمان جهانی صحت فهرست ۱۲ میکروب خطرناک را منتشر کرد

سازمان جهانی صحت اسامی دوازده رده میکروبی را اعلام کرده که به علت مقاومت روز افزون به آنتی‌بیوتیک نیازمند تولید “فوری” آنتی‌بیوتیک‌های جدید هستند.

میکروب‌هایی که فهرست آنها منتشر شده بر اساس شدت عفونتی که ایجاد می کنند، قدرت سرایت و تعداد آنتی بیوتیک‌های موثر بر آنها انتخاب شده است.

این میکروب‌ها طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی از جمله عفونت خون، ریه، روده، دستگاه ادرار و مغز را ایجاد می‌کنند اما تعداد آنتی‌بیوتیک‌های موثر بر آنها روز به روز کمتر می‌شود و فهرست میکروب‌هایی که هیچ آنتی بیوتیکی بر آنها موثر نیست روز به روز طولانی‌تر می شود.

در بیانیه‌ای که به امضای ماری پل کینی معاون دبیرکل سازمان جهانی صحت منتشر شده آمده است: “اگر تولید آنتی‌بیوتیک های جدید را فقط بعهده بازار بگذاریم، داروهایی که به آنها نیاز فوری داریم بموقع تولید نخواهند شد… برای تحقیق و ساخت داروهای جدید علیه میکروب‌های این فهرست، دولت‌ها باید سیاست‌هایی را در پیش بگیرند که سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی را افزایش دهد.”

سازمان جهانی صحت پیش از این هشدار داده بود که اگر برای تولید آنتی بیوتیک های جدید اقدام نشود به دوران “پساآنتی بیوتیک” خواهیم رسید دورانی که مثل عصر پیش از پزشکی مدرن، یک عفونت ساده می تواند باعث مرگ شود و بسیاری از جراحی‌ها به دلیل نبود آنتی بیوتیک موثر انجام‌پذیر نخواهد شد.

میکروب‌ها برای اینکه با جهش ژنتیکی به آنتی‌بیوتیک مقاوم شوند به زمان احتیاج دارند اما مجموعه‌ای از عوامل این روند را تسریع کرده است:

  • از سال ۱۹۸۷ هیچ رده جدید آنتی‌بیوتیک تولید نشده است. شرکت‌های داروسازی ترجیح می‌دهند بجای سرمایه گذاری برای تولید آنتی بیوتیک -که فقط برای مدتی مصرف محدود مصرف می‌شود- داروهایی تولید کنند که بیماران برای مدت بیشتری مصرف می‌کنند؛ برای مثال داروی فشار خون یا داروی پایین آورنده قند یا کلسترول.
  • مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک و حتی آنتی‌بیوتیک‌های اختصاصی یا وسیع‌الطیف در دامداری، مرغداری، شیلات و کشاورزی
  • مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک
  • آموزش ناکافی پزشکان و کادر درمانی در مورد تجویز آنتی بیوتیک

سال گذشته بیش از ۸۰ شرکت داروسازی از دولت‌ها درخواست کردند تا در جلب سرمایه برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم در برابر این باکتری‌های قدرقدرت آنها کمک کنند.

این شرکت‌ها در مقابل تعهد کردند که در تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک و بهبود دسترسی به این داروها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کنند.

گفته می‌شود تنها چهار شرکت داروسازی در مورد آنتی بیوتیک‌ها تحقیق می کنند. این تعداد زمانی ٢٠ شرکت بوده است.

از اواسط سال ۲۰۱۴ بیش از یک میلیون نفر در اثر چنین عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مرده‌اند و تخمین زده شده اگر آنتی‌بیوتیک‌ها کارآیی خود را از دست بدهند، تا سال ۲۰۵۰ هر سه ثانیه یک نفر در اثر آلودگی به سوپرباکتری‌ها خواهد مرد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد به این ترتیب ممکن است تا سال ۲۰۵۰ بیش از۲۱۰ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی لطمه خواهد خورد.

دسته بندی شده در صحت

ارسال دیدگاه