اولین توصیه رهبر طالبان به غرس نهال

رهبرگروه طالبان از هوادارانش خواسته است که هر کدام درختی بکارند. این خواسته در بیانیه رسمی ملا هیبت الله آخوندزاده، رهبر کمتر دیده و شنیده شده گروه طالبان، مطرح شده است.

در این بیانیه آمده است که با غرس درخت از سوی هر مسلمان، عمل خیری انجام می‌شود چون پرندگان، حیوانات و حتی انسان‌ها از آن درخت سود می‌برند.

در این بیانیه از شورشیان طالب و مردم خواسته شده “برای زیبایی زمین، درخت میوه یا غیر میوه غرس کنید.”

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله در واکنش به بیانیه رهبر طالبان در حساب توییترش نوشت: طالبان “بمب‌شانی” (بمب‌گذاری) را کنار بگذارند. آنها باید جاسازی بمب‌های کنار جاده‌ای را باعث مرگ بی‌گناهان می‌شود، متوقف کنند.

در افغانستان فرهنگ نهال‌شانی وجود دارد و همه ساله مردم و دولت در آغاز هر سال جدید برای بهتر سازی محیط زیست و همچنین بهره‌برداری اقتصادی، نهال‌شانی می‌کنند.

اولین بار است که طالبان در مسائل محیط زیستی صحبت میکنند. توجه طالبان به محیط زیست بخصوص در مناطق پشتون نشین جنوب افغانستان میتواند اثر مثبتی داشته باشد.

مسئله محیط ‌زیست یکی ازکارهای فراموش شده در افغانستان است در حالیکه روزبه‌روز میزان آلوده‌گی محیطی در شهرهای افغانستان بالا رفته و تهدیدات آن بیشتر می‌شود.
در سال‌های گذشته، جنگ و مبارزه با تروریسم تمامی بخش‌های زنده‌گی در این کشور را تحت تأثیر قرار داده و فرصت پرداختن به سایر مسایل غیر از جنگ را از مردم و دولت گرفته است.
دراین سالهای اخیر، با فرارسیدن فصل بهار، برنامه های زیاد نهال‌شانی از سوی شاروالی های شهرها ونهادهای مردمی و مدنی برای نهال‌شانی برگزار میشود.
 

ارسال دیدگاه