آیا کره زمین نمیتواند شکم تمام مخلوقات خداوند را سیر کند؟

تخمین زده می شود جمعیت دنیا تا سال ۲۰۵۰ به نه میلیارد نفر برسد و این به معنای آن است که تولید غذا در دنیا باید تقریبا دو برابر شود. با افزایش جمعیت باید برای تامین غذا به خصوص پروتین باید منابع جدید را جایگزین منابع سنتی مثل گوشت و ماهی کرد. اما مطابق یک گزارش سازمان ملل، همین حالا هم محصولات بیش از یک‌چهارم زمین‌های زیر کشت جهان (۱٫۳ ملیارد تن) مستقیما به سطل‌های زباله ریخته می‌شود، در حالیکه گرسنگی و سوء تغذیه جان و سلامت ۸۷۰ میلیون نفر را تهدید می‌کند.

بر علاوه از بین بردن مقدار زیاد مواد غذایی توسط شرکتهای بین المللی در برخی کشورها سبب کاهش قیمتها نشود، سبب گسترش فقر میشود. تمام این مسائل سبب مشود تا منابع غذایی جدید جستجو شود. و از همه مهمتر اینکه یک تعداد در مصرف غذا اسراف میکننند و پر میخوری میکنند به گونه که اغلب به بیماری های خطرناک دچار میشوند.

بنابرین؛ این نقص در موارد مواد غذایی در کره زمین ساخته عمدی دست بشر است، و اگر بشر الگوی مصرف غذا را اصلاح نماید، کره زمین قادر بر تغذیه مخلوقات خداوند بشمول انسانها خواهد بود.

برخی عقیده دارند که خوردن حشرات یکی از راه‌هاست، منابع طبیعی را تخلیه نمی‌کند بنابراین به محیط زیست آسیب نمی‌زند، مغذی است و در شرایط مناسب پرورش حشرات راحت و ارزان است.

چرا در کشورهای غربی حشره نمی‌خورند؟

تخمین زده می‌شود در دنیا دو میلیارد نفر حشرات را به عنوان بخشی از تغذیه سنتی خود می‌خورند اما هنوز چنین چیزی در کشورهای غربی اتفاق نیفتاده است.

یکی از دلایل این است که در این کشورها حشرات کثیف و غیربهداشتی و ناقل بیماری تلقی می‌شوند. تغییر سبک زندگی بشر و گسترش کشاورزی هم باعث شد حشرات آفت تلقی شوند.

مگس و پشه به خانه‌های هجوم می‌آورند و ما را نیش می‌زنند، موریانه‌ها تخریب می‌کنند و بعضی حشرات به مواد غذایی راه پیدا می‌کنند که برای ما تهوع‌آور است.

با این حال این طرز تلقی به آرامی در حال تغییر است و کم‌کم خوردن حشرات به صورت کاری نو یا غذایی متفاوت جای خود را باز می‌کند.

خوردن حشرات چه فایده‌ای دارد؟

به گفته شامی رادیا یکی از بنیانگذاران شرکتی که حشرات خوردنی می‌فروشد حشرات را می‌توان سوپرغذا دانست: “آنها سرشار از پروتین، مواد معدنی و اسیدهای آمینه هستند.”

پرورش آنها برای محیط زیست بهتر از پرورش دام و طیور است. حشرات می‌توانند از ضایعات طبیعی تغذیه کنند، گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کنند و زمین کمتری را قیاس با دام و طیور اشغال می‌کنند.

حشرات چون خونسرد هستند راندمان آنها از نظر تبدیل غذا به توده بدنی بالا است. بطور متوسط از دو کیلو غذا یک کیلو حشره تولید می‌شود در حالی‌که هشت کیلو غذا یک کیلو به وزن دام اضافه می‌کند.

چه نوع حشراتی را می‌توان خورد؟

به گفته فائو ۱۹۰۰ نوع حشره به عنوان خورده می‌شوند. رایج‌ترین حشراتی که خورده می‌شوند عبارتند از: سوسک‌ها، زنبورها، زنبورمورچه‌ها (wasp)، ملخها، ملخ آفت، جیرجیرک‌ها، موریانه‌ها ،سنجاقک‌ها و مگس‌ها.

آیا کشورهای غربی هم روزی حشره خواهند خورد؟

خوردن حشرات به تدریج از کاری بسیار غریب و ماجراجویانه به کاری اشناتر بدل می‌شود و در بسیاری از کشورها یا رستوران‌های حشرات راه ‌افتاده‌اند یا حشرات را می‌توان در بعضی فروشگاه‌ها پیدا کرد.

تجربه نشان داده که رفتار مصرف‌کنندگان به مرور زمان تغییر می‌کند و همینطور هم ذائقه مردم. آموزش و اگاهی‌رسانی هم در تغییر نگرش مردم موثر است. شاید چند دهه پیش هم میگو موجودی زشت و چندش‌آور به نظر می‌رسید اما اکنون بسیاری از مردم آن را با لذت می‌خورند و مزه‌اش را دوست دارند.

آیا در افغانستان هم روزی حشره خورده خواهد شد؟

تقریبا تمام مراجع بزرگ افغانستان خوردن تمام حشرات به جز ملخ را حرام می‌دانند، بنابراین اگر فتوای مراجع تغییر نکند فقط ممکن است خوردن ملخ رواج پیدا کند.

نتیجه گیری

با این همه، به جرئت میتوان کفت در صورتی که بشر چگونگی مصرف مواد غذایی را اصلاح کند، هیچ گونه تشویشی برای موارد غذایی در جهان نخواهد بود.

ارسال دیدگاه