چگونه کودک خود را به سالم خوری عادت دهیم

اگر والدین از توصیه‌هایی که در این تحقیق ارائه شده است استفاده کنند، می‌توانند جنگ بی‌پایان بین خود وکودکان را بر سر خوردن سبزیجات پایان دهند.

محققان میگویند: عادت دادن کودکان به خوردن سبزیجات می‌تواند از دوران جنینی و داخل رحم آغاز شود.

در تحقیق این محققین بر روی عادات غذایی موش‌های حامله و ترجیح اولیه‌ نوزادان آن‌ها، نشان داده شد که شکل گیری ذائقه‌ کودکان از زمانی که در رحم هستند آغاز می‌شود. همچنین مطالعات نشان دادند که زنان حامله‌ای که غذاهای دارای پلی فنولیک‌های تلخ بیشتری می‌خورند، فرزندانی خواهند داشت که راحت‌تر غذاهایی مانند کلم کالی و کلم بروکسل را برای بار اول می‌پذیرند.

در طی بارداری، رویان و جنین دارند اطلاعاتی را از دنیای بیرون دریافت می‌کنند. پس مادرها می‌توانند زمینه‌ آن چه را که می‌خواهند کودکانشان بخورند قبل از آن که متولد شوند به وجود آورند.

نوزادان می‌توانند با تکرار در دادن یک غذا و تنوع غذایی، آموزش ببینند. به همین جهت محققان پیشنهاد می‌کنند که بیشتر به تمایل کودک در خوردن غذا توجه شود تا حالت صورت او به هنگام خوردن غذا. به طور مثال، بعضی از نوزادان ممکن است وقتی سبزیجات تلخ به آن‌ها داده شود، اخم کنند، اما اگر آن غذا را قورت دهند، می‌توان با استمرار در دادن آن غذا، میلشان را نسبت به آن افزایش داد.

کودکان در سن ۶ ماهگی می توانند تشخیص دهند که چه رفتارهایی در غذا خوردن طبیعی است و چه رفتارهایی غیر طبیعی است. اگر والدین غذاهایی بخورند که معمولا نمی‌خورند، آن‌ها واکنش نشان خواهند داد و از والدین یاد می‌گیرند که چه چیزی مطلوب است و چه چیزی نیست.

کودکان با خود فکر می کنند که «چرا او دائما این چیزها را در مقابل من قرار می‌دهد اما هیچ وقت خودش نمی‌خورد؟». کودکان ما از سنین بسیار کم دارند ما را رصد می‌کنند.

محققان توصیه می‌کنند که والدین از این چشمان نگران استفاده کنند و سبزیجاتی مشابه آن چه به کودک خود می‌دهند را بخورند. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که از سبزیجات شیرین‌تر مانند ذرت و هویج شروع شود، چرا که عموم افراد در هر سنی غذاهای شیرین را ترجیح می‌دهند. برای آن که مهارت‌های ظریف حرکتی آن‌ها بهبود یابد، هویج را به اندازه‌ای خرد کنید که بجوند و از آن‌ها بخواهید تا ذرت را دانه دانه بردارند و بخورند.

کودکان دبستانی بیشتر به خوردن سبزیجات تمایل دارند اگر به شکل صورتک یا حیوانات چیده شده باشند تا این که به شکل ساده‌ای در یک ظرف باشند.

محققان گفتند: اگر سبزیجات تازه را به شکل‌های جذاب خرد کنید یا از انگور و یا گوجه به عنوان چشم استفاده کنید، کودکتان چیزهای سالمی می‌خورد و از آن‌ها لذت می‌برد که هیچ وقت نمی‌خورد.

آن‌ها پیشنهاد کردند که کودکان را از وقتی که به سن مهد کودک رفتن رسیدند، در درست کردن و آماده کردن غذا دخیل کنید و هر چه سنشان بیشتر شد، نقششان را در آشپزخانه بیشتر کنید. محققان رابطه‌ی مستقیمی بین آماده کردن غذا و خوردن سبزیجات نشان دادند، پس اگر کودکان بتوانند در آماده کردن سبزیجات در آشپزخانه، رشد آن‌ها در باغچه یا انتخاب در میوه فروشی کمک کنند، احتمال خوردن آن‌ها برایشان بیشتر است.

هرچه استقلال کودکان بیشتر می‌شود، توانایی آن‌ها در انتخاب غذایی که می‌خواهند بخورند نیز باید بیشتر شود. مطالعات نشان داده‌اند که اگر فردی که در مسند کاری قرار دارد، شیوه‌ی مطلوبی را در اختیار افراد قرار دهد و مسیر رسیدن به آن رفتارهای مطلوب را به عهده‌ی خود افراد بگذارد، در رسیدن به اهدافشان موفق‌تر خواهد بود. محققین گفتند که والدین هم می‌توانند از این نتایج استفاده کنند و همین کار را برای سبزیجات انجام دهند و به کودک اجازه‌ انتخاب بیشتری در راستای خوردن سبزیجات بدهند. مثل این که چه سبزیجاتی در سبد خرید خانواده قرار گیرد یا پخت سبزیجات چگونه باشد.
محققین گفتند که با این کار، به کودکان کمک خواهیم کرد تا عادات سالم خود را خودشان بسازند، چرا که مستقلانه این تصمیمات را می‌گیرند.

هر چه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند، مصرف سبزیجات آن‌ها هم کاهش می‌یابد این در حالی است که کمترین مصرف سبزیجات را در نوجوانان مشاهده می‌کنیم. راهی که محققان برای افزایش مصرف سبزیجات پیشنهاد می‌دهند، آماده کردن سبزیجات به شکلی است که خوردن آن آسان باشد و قرار دادن آن در جایی که در دسترس باشد. به طور مثال، می‌توان یک سینی از سبزیجات به همراه سوس‌های سالم درست کرد و وقتی نوجوان خانواده از مکتب برمی‌گردد، آن را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داد. یا در یخچال، سبزیجاتی را به شکل آماده قرار داد که بتوانند وقتی بیرون می‌روند با خود ببرند.
وقتی نوجوانان به سن بزرگسالی می‌رسند، آن چه به یاد خواهند آورد، گفته‌های والدین راجع به خورد و خوراکشان نخواهد بود، بلکه چیزی را که از خورد و خوراک والدین دیده‌اند، به یاد خواهند آورد.

اگر در تربیت فردی که حال سرپرستی یک کودک است، عادت‌های سالم غذایی وجود نداشته و خودشان در مسیر زندگی عادات سالم غذایی را کسب کرده‌اند، حال می‌توانند کودکانشان را به گونه‌ای تربیت کنند که از همان اول سالم غذا بخورند. محققان گفتند: «انتخاب غذایی به یک وعده یا بعضی موارد تعلق نمی‌گیرد. ماجرا، نگرشی وسیع‌تر است.
منبع: آشپزباشی

 

دسته بندی شده در صحت

ارسال دیدگاه