چرا ایران و روسیه از طالبان حمایت میکنند؟

یک تعداد از نمانیدگان سنای افغانستان گفته اند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد نیروهای طالبان در مشهد و یزد و کرمان زندگی می‌کنند. مردم محلی نیز شهادت داده اند که نیروهای طالبان اغلب از مرزها عبور می‌کنند و به ایران می‌روند. اما وزارت خارجه ایران گزارش‌ها درباره حضور اعضای طالبان در ایران را بی‌اساس دانسته است. تحلیلگران برین عقیده هستند که ایران از طالبان منحیث یک ابزار تاکتیکی علیه داعش استفاده میکند.

مجلس سنای افغانستان اعلام کرد که روابط نظامی میان شورشیان طالبان با ایران و روسیه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

«صدای آمریکا» با اعلام این خبر به نقل از مسنای افغانستان نوشته، «مسکو با تجهیز نظامی طالبان به دنبال جلوگیری از گسترش نفوذ داعش و گروه‌های وابسته به آن در افغانستان برای جلوگیری از تهدید کشورهای آسیای مرکزی است».

آصف ننگ، والی ولایت فراه اخیرا به رادیو آزادی گفته، «آنها در شهرستان‌هایی مانند یزد، کرمان و مشهد زندگی می‌کنند، و به افغانستان بازمی‌گردند و فعالیت‌های خرابکارانه انجام می‌دهند. خانواده‌های تعدادی از رهبران عالی رتبه طالبان نیز در ایران اقامت دارند».

او می‌گوید، «اجساد نیروهای طالبان که در درگیری‌های اخیر کشته شده‌اند، به ایران و نزد خانواده‌هاشان منتقل شده است».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته «گزارش‌ها درباره حضور اعضای طالبان در ایران بی‌اساس است، ایران رابطه‌ برادرانه با کابل دارد که بر اساس منافع مشترک شکل گرفته است».

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا افغانستان گفته «مدارک و شواهدی در دست است که نشان می‌دهد روسیه و ایران با طالبان همکاری دارند».

مردم محلی می‌گویند که نیروهای طالبان اغلب از مرزها عبور می‌کنند و به ایران می‌روند. قانونگذاران افغان نیز می‌گویند، تهران سلاح‌های پیشرفته طالبان را تامین می‌کند.

ژنرال جان نيکلسون، فرمانده ناتو در افغانستان با اشاره به نقش کشورهای ديگر در ارتباط با تروريسم داخل خاک افغانستان تاکید کرده بود که کشورهايی هستند که نه تنها ترویست‌ها را تقويت می‌کنند، بلکه در خاک خود زمينه‌ای فراهم می‌کنند که آنها با خیال راحت فعاليت کنند.

جمال الدین، یک مهاجر افغان که در شهرستان تایباد نزدیک مرز افغانستان زندگی مخفی دارد به صدای آمریکا گفته «نیروهای طالبان سعی می‌کنند کمتر در اماکن عمومی دیده شوند و به دور از دیگر افغان‌ها زندگی می‌کنند».

تحلیلگران می‌گویند ایران، تاجیکستان و روسیه در رساندن کمک‌ها به این شبه نظامیان همکاری دارند.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه ولادیمیر در افغانستان به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته، از رشد تروریسم در افغانستان خیلی نگران است، اما قانونگذاران افغان می‌گویند از دخالت روسیه در این کشور استقبال نمی‌کنند.

 چندی قبل ملا اختر منصور بعد از بازگشت از ایران در مسیر کویته توسط طیاره های بی پیلوت امریکایی کشته شد. 

ارسال دیدگاه