فیلم محمد رسول الله؛ نمایشی که قلب مسلمانان جهان را آزرد

فیلم محمد رسول الله، تولید ایران، که زندگی پیامبر را روایت می‌کند در سال ۲۰۱۵ در برخی کشورها به نمایش در آمد. این فیلم با بودجه چهل میلیون دالری و پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ ایران هفت سال به طول انجامید. همه مراجع دینی ایران از آن حمایت کردند وحتی آیت الله خامنه‌ای از صحنه ساخت فیلم بازدید کرد، اما این فیلم در بسیاری از کشورهای اسلامی مورد تقبیح گرفته و قلب بسیاری از مسلمانان جهان را آزرده خاطر کرده است.

هیئت پژوهش‌های اسلامی دانشگاه الازهر در مصر از ایران خواست که فیلم را روی پرده نبرد. این روحانیون معتقد هستند که فقط نشان ندادن چهره حضرت محمد صلی الله علیه و سلم کافی نیست بلکه هیچ بخشی از بدن حضرت پیامبر اسلام نباید به تصویر کشیده شود و همچنین صدای شان نباید بازسازی شود.

روحانیون مصری همچنین به این نکته اشاره کردند که کسی که نقش پیامبر را بازی می‌کند بعدا ممکن است در نقش منفی و در قالب انسان بدی بازی کند.

شیخ عبدالعزیز آل شیخ مفتی اعظم عربستان سعودی هم گفت که پیامبر در این فیلم کوچک شمرده شده است.

در هند هم در آکادمی اسلامی رضا علاوه بر انتقاد از به تصویر کشیدن فیزیکی پیامبر، به سبب حضور بازیگران غیرمسلمان در فیلم فتوائی علیه آن صادر شد.

انتقاد از تبلیغ شیعه

وزارت امور دینی ترکیه نیز علیه این فیلم موضع سختی اتخاذ کرده است.

عالمان دین، روزنامه نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی نیز به فیلم نشان داده شد.

در نوشته‌ای در روزنامه ترکیه درباره فیلم گفته شد:‌ “حتی اگر از لحاظ سینمایی اثر قابل تقدیری باشد، از قالب‌های شیعه نتوانسته است خارج شود”.

عالم دینی، پروفسور جواد آق شیت در گفتگو با روزنامه ملیت گفت: “دین بازیچه نیست. نمی‌شود منجی ما، سرورمان و پیغمبران را به کالایی بازاری در فرهنگ عامه تبدیل کنیم”.

یوسف قاپلان در روزنامه ینی شفق نوشت: “دست اندازی به جایگاه حضرت محمد با هدف بیرون راندن ایشان از چرخه زمان بخشی از طرح پروتستانتیزه کردن اسلام و همچنین، در هم شکستن ستون فقرات اهل سنت است”.

ارن شان ترک از نویسندگان روزنامه دیریلیش پستاسی هم در توییتر چنین اظهارنظر کرد: “اینکه خامنه‌ای از صحنه فیلمبرداری بازدید کرده، اثرش تنها به این محدود نمی‌شود که ابوطالب به شکلی به تصویر کشیده شده که گویا به اسلام ایمان آورده است، بلکه اثری بزرگتر و عمیقتر دارد: اینکه فیلم از دید شیعه نگاه کند و خامنه‌ای بگوید که اینها فیلمی شیعی ساخته‌اند. این فیلم ضررهای بزرگتری هم دارد. اینکه سرور علیه الصلوة والسلام ما به صورت فیزیکی به تصویر کشیده شده، هم پستی است و هم بی کفایتی بیش از حد سینمایی. ارتکاب به گناه تماشای فیلم مجیدی، چرکی و پلیدی‌ای پدید می‌آورد که تا سالیان سال رهایتان نخواهد کرد. مجیدی یک فیلم سیاسی پان فارسی ساخته که به مسیحیان گوشه چشم نشان می‌دهد. فیلم تا خرخره پر از صحنه‌هایی است که طرحی در پس آنهاست. بدنم از توبه لرزید”.

 

تهیه داکتر محمد خالد

 

ارسال دیدگاه