جاده‌های افغانستان در حال خراب شدن است

عبدالرحمن صلاحی، معین وزارت فوائد عامه افغانستان می‌گوید که ۴۰ درصد از جاده‌های که دولت افغانستان در سالهای اخیر ساخته در حال خراب شدن است.

منبع: بی بی سی فارسی

آقای صلاحی به بی‌بی‌سی گفت که دلیل این کار مین‌گذاری جاده‌ها توسط نیروهای شورشی مخالف دولت و حرکت کامیون‌های با بار غیر مجاز است.

به گفته او دولت افغانستان ارزیابی جاده‌ها را در این کشور آغاز کرده تا ضریب تخریب جاده‌ها در این کشور مشخص شود.

آقای صلاحی افزود که به طور مثال از مجموع جاده کابل-قندهار ۱۷۰ کیلومتر در وضعیت بد قرار دارد، ۱۹۰ کلیومتر دارای وضعیت متوسط و بقیه خوب است.

جاده کابل- قندهار حدود ۵۰۰ کیلومتر طول دارد.

او گفت که دولت افغانستان برنامه دارد تا درقدم اول تلاش کند جاده‌هایی را که در وضعیت بد قرار دارند ترمیم کند و بعد به جاده‌های با وضعیت متوسط رسیدگی نماید.

هزینه حدود ۳ میلیارد دالری آمریکا

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که از سال ۲۰۰۲ تاکنون دولت آمریکا حدود ۲.۸ میلیارد دالر برای ساخت جاده‌های افغانستان هزینه کرده‌است.

به گفته این نهاد، حدود ۱۵۴ میلیون دالر نیز برای ایجاد ظرفیت در وزارت فواید عامه و سایر برنامه‌های مرتبط با جاده سازی در این وزارت هزینه شده‌است.

این نهاد افزوده که براساس ارزیابی این نهاد از ۱۶۴۰ کلیومتر جاده که به کمک آمریکا ساخته شده، حدود ۲۲ درصد جاده اسفالت شده افغانستان را تشکیل می‌دهد، بیشتر این جاده‌ها به بازسازی و یا مراقبت نیاز دارند.

این نهاد افزوده که بر اساس اعلام وزارت فواید عامه افغانستان، ۲۰ درصد از جاده‌های این کشور تخریب شده اند و بقیه نیز در وضعیت بد قرار دارند.

براساس گزارش سیگار، مقام‌های وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرده که جاده کابل-قندهار بیش از آن تخریب شده که قابل ترمیم باشد.

به گزارش سیگار، نهاد توسعه بین‌المللی آمریکا اعلام کرده که برای ساخت جاده‌های افغانستان نیاز به بیش از ۸ میلیارد دالر است و افزوده که از جاده‌های افغانستان به صورت مناسب حفظ و مراقبت نمی‌شوند.

بر اساس آمارهای موجود در افغانستان تمام جاده‌های روستایی افغانستان به ۸۶ هزار کیلومتر می‌رسد.

تمام جاده‌های اسفالت شده در این کشور به ۸۵۰۰ کیلومتر می‌رسد که از این میان ۳۰۰۰ کلیومتر آن جاده حلقوی است که حدود ۱۴ ولایت افغانستان را به هم وصل می‌کند.

با تمام تلاش‌های که دولت افغانستان در سال‌های اخیر کرده، تاکنون موفق نشده جاده‌های حلقوی این کشور را به هم وصل کند.

ارسال دیدگاه