آیا ریاض میتواند به روند صلح افغانستان کمک کند؟

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که از سفر سه روزه عربستان سعودی بازگشته می‌گوید ریاض ابراز “آمادگی کامل” کرده که از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند. تحلیلگران افغان برین عقده هستند که نقش عربستان درین زمینه میتواند مثبت و موثر باشد. 

رئیس اجرایی افغانستان برای گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و جلب حمایت عربستان از تلاش‌های صلح کشورش در راس یک هیات بلندپایه دولتی عازم عربستان سعودی شده بود.

آقای عبدالله در نشست خبری که امروز (یکشنبه، ۲ عقرب) در کابل برگزار کرد گفت که ملک سلمان، پادشاه عربستان در ملاقات یک ساعته‌ که با او داشته اطمینان داده است که هر موقع و در هر سطحی که افغانستان بخواهد، عربستان آماده است به گفتگوهای صلح دولت با شورشیان طالبان همکاری کند.

او گفت عربستان آمادگی کامل خود را هر لحظه در مطابقت با تقاضای دولت افغانستان اعلام کرد. این مربوط به ماست که شیوه حمایت یا سهم هر کشور را در این راستا مشخص بسازیم و از آنها تقاضا کنیم که همکاری داشته باشند”.

آقای عبدالله افزود: “همین که کنفرانس علمای اسلام در آنجا دایر می شود و درباره صلح، اعتدال، وسطیت و همدیگر پذیریی از لحاظ دین اسلام و روحیه اصلی اسلامی بحث می شود، خودش یک قدم است.”

رهبران افغانستان از زمان روی کار آمدن دولت وحدت ملی در این کشور تلاش‌های گسترده‌ منطقه‌ای را در محور عربستان، پاکستان و چین راه اندازی کرده تا فشارهای لازم بر گروه طالبان برای تن دادن به گفتگوهای رو در روی صلح وارد شود.

گفته می‌شود که عربستان رابطه استراتیژیک با پاکستان دارد و مورد احترام بسیاری از رهبری طالبان هم است. از این رو، رهبران جناح های مختلف دولت افغانستان نقش ریاض را در تشویق شورشیان و حامیان منطقه ای شان به گفت و گو مهم می دانند.

به تازگی هم گزارش‌های از انجام چند گفتگوی سری بین معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان و ملا عبدالمنان آخند، عضو شورای رهبری طالبان و برادر ملاعمر بنیان‌گذار گروه طالبان در دوحه منتشر شده‌است.

قبل ازین پریزدنت اشرف غنی هم بارها به عربستان سفر کرده بود. بنظر میرسد که حکومت وحدت ملی نقش عربستان در آوردن صلح و ثبات به افغانستان را مثبت و سازنده ارزیابی میکنند. نزدیکی افغانستان و عربستان هرچند ممکن است به مذاق ایران خوش آیند نباشد. بنا بر تحلیل ناظرین افغان، ایران افغانستان را بحیث عمق استراتیژی خود تلقی میکند که بعد از حل شدن باتلاق سوریه و عراق به آن رسیدگی میکند.

 

ارسال دیدگاه