ترکیه به پناهندگان سوریه تابعیت میدهد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرده است که تسهیلاتی برای دادن تابعیت به پناهجویان سوری در این کشور قائل خواهد شد. منتقدان از جمله بر این نظرند که رئیس جمهوری کشور چنین تصمیم مهمی را نمی‌تواند به تنهایی بگیرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرده است که تسهیلاتی را برای دادن تابعیت به پناهجویان سوری در این کشور قائل شده است. او در یک سخنرانی در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه (البته قبل از حادثه کودتا) خطاب به این پناهجویان گفت: «ما به شما به عنوان خواهران و برادران خود می‌نگریم.»

اردوغان که در استان جنوبی کیلیس در مقابل بسیاری از پناهجویان که به مناسبت عید فطر تجمع کرده بودند سخنرانی می‌کرد، از جمله گفت: “ترکیه نیز سرزمین پدری شماست”.

به گزارش رسانه‌ها اردوغان در این سخنرانی به جزئیات دادن تابعیت به پناهجویان سوری در این کشور نپرداخت، اما قرار است وزارت کشور ترکیه به زودی قوانین موجود در این باره را با جزئیات بیشتر منتشر کند.

در حال حاضر حدود دومیلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری در ترکیه زندگی می‌کنند که از کشورشان به خاطر جنگ داخلی به ترکیه گریخته‌اند. شمار بسیار محدودی از این پناهجویان تاکنون اجازه کار و داشتن مسکن شخصی را در ترکیه به دست آورده‌اند.

انتقادها به پیشنهاد اردوغان

انتقادات بسیاری در شبکه های اجتماعی نسبت به سخنان اردوغان منتشر شده است. از جمله این انتقادات این نظر بود که رئیس جمهوری کشور چنین تصمیم مهمی را نمی‌تواند به تنهایی بگیرد و باید در باره آن در یک همه‌پرسی تصمیم‌گیری شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ناظران سیاسی بسیاری بر این نظرند که اردوغان با این اقدام خود در نظر دارد آرای بیشتری در انتخابات آتی برای خود و حزب عدالت و توسعه ترکیه به دست آورد. بعضی دیگر از کارشناسان امور ترکیه نیز بر این نظرند که این اقدام اردوغان تنش‌های نیروهای مختلف در این کشور را دامن خواهد زد.

همچنین بسیارند کسانی که در ترکیه که پناهجویان سوری را رقیبان شغلی خود ارزیابی می‌کنند و شعار خروج آنها را از این کشور می‌دهند، زیرا به طور نمونه در استان کیلیس ترکیه در مرز سوریه، در حال حاضر شمار پناهجویان سوری بیشتر از شهروندان ترک این استان شده است.

 

ارسال دیدگاه