پدیده همجنسگرایی (Homosextuality)

همجنس گرایی (Homosexuality) یعنی ارضای غریزه جنسی از طریق همجنس (مانند لواط – در مردان – و مساحقه – در زنان) که برای آنها اصطلاح ( gay)  بکار برده می‌شود میباشد. این واژه از دهه ۱۹۲۰ بین همجنس‌گرایان آمریکا ترویج یافت و امروزه جهانی شده است.

اکثر کشورهای اروپا در عین به رسمیّت شناختن همجنس‌گرایی قوانین خاصی نیز برای آن‌ها تدوین کرده و یا در حال انجام آن هستند. برای مثال قانون ازدواج همجنس‌گرایان در بلژیک در سال ۲۰۰۳ تصویب شد. قانون ازدواج همجنس‌گرایان در فرانسه در سال ۲۰۱۳ تصویب شد.

در اکثر ایالت‌های آمریکا همجنس‌گرایان دارای مشروعیت بوده حتی در برخی ایالات همچون کالیفرنیا دارای حقّ ازدواج هستند. رئیس جمهور پیشین آمریکا، جورج دبلیو بوش، تلاش‌هایی برای محدود کردن ازدواج همجنس‌گرایان به عمل آورد.

 همجنس‌گرایی در مذاهب آسمانی

اما دین اسلام، مسیحیت و یهودیت با همجنس‌گرایی به طور علنی مخالفند.

سفر لاویان با صراحت عقوبت این عمل را مرگ برای هر دو طرف شمرده است، و پولس در نامهٔ اوّل خود به قُرِنتیان از زبان مسیح به نکوهش همبستری مردان با مردان پرداخته و این افراد را محروم از دستیابی به ملکوت خدا می‌شمرد.

اما ادیانی که در آن رهبانیت (منزوی شدن افراد متدین از مردم و عدم معاشرت با زنان) موجود است و اسلام آنها را منحیث دین آسمانی نمیشناسد، مثل دین بودایی اصل همجنسگرایی را پذیرفته است. رهبر بوداییان تبتی دالای لاما رویکرد حمایتی از همجنسگرایان را در پیش گرفته است. وی مصاحبه با مجله آوت در سال ۱۹۹۴ توضیح داد: “اگر کسی پیش من بیاید و بپرسد که آیا همجنسگرایی درست است یا نه، من خواهم پرسید: نظر شریک زندگی شما چیست؟. اگر شما هر دو توافق دارید، آن زمان فکر می‌کنم بتوان گفت که رابطه دو مرد یا دو زن با یکدیگر در صورت رضایت هر دوی آنها در صورتی که هیچ ضرری به دیگران نرسانند مساله‌ای نیست. با این حال، در سال ۱۹۹۶ در کتاب خود بنام «فراتر از تعصب»، او صریحاً می‌گوید،” همجنسگرایی، چه بین مردان و یا بین زنان، به خودی خود نادرست نیست، چیزی که نادرست است استفاده از عضو نامناسب برای برقراری رابطه‌است.

همجنس‌گرایی در اسلام

قرآن کریم و احادیث پیامبر صلی الله علیه و سلم بدین مسئله پرداخته و آنرا نکوهش کرده اند. در قرآن کریم به روابط همجنسگرایی در داستان قوم حضرت لوط ذکر شده است. قرآن کریم آنان را به جهت داشتن رفتارهای شهوت‌انگیز نسبت به مردان و رویگردانی از روابط زناشویی با زنان نکوهش کرده و نزول عذاب الهی بر آنان را به عنوان سرنوشت نهاییشان وعید داده است.

حضرت پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است:« هنگامی که قوم لوط آن عمل ننگین را انجام دادن (مردها به مرد و زن‌ها هم به زنان اکتفا کردند) زمین آن‌چنان ناله و گریه سر داد که اشک‌هایش به آسمان رسید و آسمان چنان گریه کرد که اشک‌هایش به عرش رسید در این هنگام خداوند به آسمان وحی فرستاد که آن‌ها را سنگ باران کن و به زمین وحی فرستاد که آن‌ها را فرو بر”.

اصولا هر گونه انحراف جنسی در تمام روحیات و ساختمان وجود انسان اثر می‌گذارد و تعادل او را بر هم می‌زند، زیرا مرد و یا زنی که تمایل به جنس موافق دارند، هیچ کدام یک مرد و زن کامل نیستند.

بچه بازی در کشورهای اسلامی

هرچند این پدیده که بنام “بچه بازی مشهور بوده در جوامع اسلامی بصورت پنهانی وجود داشته است، اما بصورت علنی صورت نمیگرفته است، چون ارتکاب این عمل بصورت علنی “فسق و جرم” محسوب میشده است.

امروزه در بسیاری از کشورهای اسلامی همجنس‌گرایی جرم محسوب می‌شود و دارای قوانین جزایی خاص خود است و در برخی کشورهای اسلامی لواط در حضور چهار شاهد عادل و یا چهار مرتبه اقرار از سوی کسانی که لواط کرده‌اند به این عمل در دادگاه، بنا به احکام اسلامی حکم اعدام برای هر دو طرف اجرا می‌گردد.

همجنسگرایی از دیدگاه روان شناسی

در مورد علل روی آوردن به هم جنس گرایی هنوز توضیحی که مورد قبول همه‌ روانشناسان باشد وجود ندارد. برخی متخصصان به علل روانی – اجتماعی وبرخی به دیگر عوامل زیستی (کارکرد نامتعادل غدد و هورمون‌های جنسی) اشاره داشته‌اند.
علل هم جنس بازی از دیدگاه روانی اجتماعی، آشفته بودن روابط میان والدین و فرزندان، یادگیری‌های نادرست و محیط اجتماعی ناسالم می‌باشد و به طور خلاصه می‌توان به کنترل نداشتن بر غریزه جنسی اشاره داشت. اما آن‌چه مسلم است این که چنین رفتاری حتی از جانب افراد مبتلا به این عمل نابهنجار تلقی می‌شود و لازم است کنار گذاشته شود.
اما عده از روان شناسان دیگر این پدیده را به شکل دیگری تعبیر میکنند. از نظر آنها نیاز به محبت ورزیدن به دیگران و مورد محبت دیگران واقع شدن دقیقا یک نیاز عاطفی است. این نیاز در طی مراحل مختلف رشد و در مراحل گوناگون زندگی شکل‌های مختلفی پیدا می‌کند و در هر دوره‌ای به گونه‌ای متناسب با آن زمان باید ارضا شود.
در دوره نوزادی از طریق والدین به خصوص مادر با بوسیدن نوزاد، در آغوش گرفتن او و نگاه‌های محبت آمیز مادر به او و با چسباندن او به خود نیاز کودک ارضا می‌شود. در این دوره تأمین نیازهای عاطفی کودک به اندازه نیازهای فیزیولوژیکی مانند آب و غذا و پوشاک برای رشد نوزاد ضرورت دارد.

در دوره کودکی تأمین این نیاز توسط اعضای خانواده و همه کسانی که به نحوی با کودک ارتباط دارند تأمین می‌شود.
در دوره نوجوانی از طریق دوستان و گروه همسالان و در دوره جوانی از طریق دوستان ، خویشاوندان و همسر به این نیاز پاسخ داده می‌شود.

روان‌شناسان علت وابستگی انسان‌ها را به یکدیگر همین نیازهای عاطفی می‌دانند. اگر این نیازها از همان اول به طور صحیح و به موقع تأمین شود نوزاد، کودک و نوجوان وابستگی ایمن پیدا می‌کند و الا وابستگی ناایمن و مرضی در او شکل می‌گیرد، یعنی در عین حال که به دیگران وابسته است ولی احساس امنیت کافی نیز نمی‌کند و مستعد انواع اختلالات روانی مانند بیماری‌های اضطرابی ،افسردگی و… می‌شود و دیر یا زود به دامن یکی از این بیماری‌های روانی فرو می‌غلتند.
گفتنی است اساس و پایه دوستی‌ها در سن نوجوانی و جوانی که با جذبه و شور زیادی همراه است، غالبا بر مبنای عواطف و احساسات شکل می‌گیرد و نه بر اساس منطق و عقل .

مقدمه این دوستی‌ها ممکن است جاذبیت یک فرد از نظر ظاهری یا شخصیتی یا پاره‌ای از صفات اخلاقی باشد که او را برای فرد دیگر دوست داشتنی می‌سازد که توانسته در روح و روان او تأثیر عمیقی بگذارد و خلأ عاطفی‌اش را به وسیله آن پر کند. ماهیت این دوستی گرچه در ابتدا دوستانه، پاک و بی‌شائبه است، ولی امکان آلوده شدن آن به مسایل دیگر وجود دارد. زمانی که این علاقه به اوج خود می‌رسد، آن‌ها را دچار سرگردانی می‌کند که اکنون چه باید بکنند. این سرگردانی ممکن است با بعضی آثار مخرب دیگری همراه شود.

چون هم جنس گرایی نوعی انحراف جنسی به حساب می‌آید و مانند هر انحرافی پیامد خاص خود را به دنبال دارد، مانند این‌که موجب تنفر از جنس مخالف و علاقه به جنس موافق می‌شود. هم‌جنس‌بازی علاوه بر مضرات بهداشتی و روانی که دارد با فطرت انسانی مغایرت دارد و این امر باعث تعطیل شدن توالد و تناسل و گرایش افراد به جنس موافق و در نتیجه موجب تعطیلی توالد و تناسل خواهد شد. بدیهی است این امر با هدف آفرینش منافات خواهد داشت. پس هم‌جنس‌بازی حرام بوده و از گناهان کبیره به حساب می‌آید.
ازدواج مرد و زن فطری و غریزی است

اصولا طبیعت زن و مرد آن چنان آفریده شده است که آرامش و اشباع غرایز خود را در علاقه به جنس مخالف (از طریق ازدواج سالم) می‌جوید، و هر گونه رفتار جنسی غیر این صورت، انحراف از طبع سالم انسانی و یک نوع بیماری روانی است که اگر به آن ادامه داده شود روز به روز تشدید می‌گردد و نتیجه‌اش بی‌میلی به « جنس مخالف» و اشباع ناسالم از طریق « جنس موافق» است. این‌گونه روابط نامشروع در ارگانیسم و بدن انسان و حتی در سلسله اعصاب و روح اثرات ویرانگری دارد. در نگاه کلی آدمی را از پدر و مادر خوب بودن باز می‌دارد و گاه قدرت بر تولید فرزندان را به کلی از انسان سلب می‌کند، افراد هم‌جنس‌گرا تدریجا به انزوا و بیگانگی از اجتماع و سپس بیگانگی از خویشتن رو می‌آورند، و گرفتار تضاد پیچیده روانی می‌شوند و اگر به اصلاح خویش نپردازند ممکن است به بیماری‌های جسمی و روانی مختلفی گرفتار می‌شوند. به همین دلیل و به دلایل اخلاقی و اجتماعی دیگر، اسلام شدیدا هم جنس گرایی، را در هر شکل و صورت تحریم کرده و برای آن مجازاتی شدید که گاه به سر حد اعدام می‌رسد قرار داده است.

در کتاب‌های امور جنسی « Homosexuality» (هم جنس گرایی) به عنوان یکی از مهم‌ترین انحراف ذکر شده است. ادامه این کار تمایلات جنسی را نسبت به جنس مخالف در انسان تدریجا می‌کشد و احساسات طبیعی را از بین برده و موجب سرگردانی روانی و روآوری به مواد مخدر و مشروبات الکلی و انحرافات اخلاقی دیگر خواهد شد.
بنابراین مساحقه، مخالف با فطرت سالم و الهی انسان است و طبق روایات فراوان مرتکب آن مستوجب لعنت خداوند متعال و فرشتگان می‌گردد، و حتی در در برخی از روایات همان‌گونه که ملاحظه شد از این عمل به زنای اکبر یعنی بزرگ‌ترین زنا تعبیر شده است.

راه های درمان هم جنس گرایی
۱٫ مراجعه به داکتر روانشناس

قبل از هر اقدامی چه خوب است با مراجعه به داکتر روانشناس و انجام برخی معاینات و آزمایشات، از ترشح عادی و نرمال غدد درون‌ریز خود مطمین شوید. چه بسا در اثر ترشح غیرعادی غدد درون ریز چنین تمایلاتی به وجود آمده و با تنظیم ترشح غدد با مصرف دارو تمایلات جنسی شما نرمال شده و به سادگی درمان خواهد شد. یادآوری می‌شود از مراجعه به داکتر روانشناس امتناع نکنید و خجالت نکشید، که این مسأله احتمالا یک مشکل جسمانی است و هم‌چون دیگر مشکلات قابل درمان. باید درمان شده و قبل از تشدید بیماری، آن را حل کرد.

۲٫ بی‌توجهی به افکار مبتنی به علاقه به هم‌جنس

عدم توجه به ذهنیت‌ها و افکار مبتنی بر تمایل به هم‌جنس و عدم تمایل به جنس مخالف. هیچ‌گاه به خود تلقین نکنید که:« من به جنس مخالف هیچ علاقه‌ای ندارم و نمی‌توانم این علاقه را در خودم ایجاد کنم». هیچ‌گاه به خود تلقین نکنید که « علاقه به همجنس و تمایل به برقراری رابطه با جنس مخالف در وجود من نهادینه شده است و امکان تغییر آن وجود ندارد»، چون اولا این‌گونه نیست و شما با تلاش خود می‌توانید این مشکل را برطرف سازید، و ثانیا، این تصور جلوی هر گونه تلاش اصلاحی شما برای تغییر را می‌گیرد.

۳٫ مقابله با افکار شیطانی

گاهی اوقات شیطان برای وادار کردن آدمی به گناه از این کانال بهره می‌گیرد یعنی مسیر هر گناهی را به شکلی هموار می‌سازد در این‌جا نیز مسیر آلوده شدن به برخی گناهان از کانال پشت کردن به جنس مخالف و ازدواج می‌گذرد و این نوع افکار و ذهنیت مقدمه‌ی ورود به آن وادی است. باید با این‌گونه افکار که جز افکار شیطانی نام دیگری بر آن نمی‌توان نهاد باید به مقابله پرداخت یعنی ذره‌ای در شیطانی بودن این افکار تردید نداشته باشید.

۴٫ قوی کردن رفتار مردانه

صحنه‌هائی از زندگی که در آن شخص هم‌جنس‌گرا نقش یک مرد، پدر، همسر و پسر خانواده را بر عهده دارد تصور کند و به آن بال و پر دهد و نقش خود را پر رنگ و کاملا مردانه بیان کند. لازم است این تصویرگری را در قالب ذهن‌پروری و نوشته‌ها و رفتار روزانه و تمام حالات واقعی و خیالی و… استمرار دهید. در یک کلام به مرد بودن خود فکر کند، و همان‌گونه عمل کند، زندگی مردی و اجتماعی خود را تعقیب کند اگر شش ماه با این طرز تفکر زندگی کند برای همیشه از آن افکار رهائی خواهد یافت.

۴٫ اجتناب از نگاه شهوت‌آمیز به پسرها

مراقب نگاه خود باشید و همان‌طور که از نگاه شهوت آمیز به جنس مخالف اجتناب می‌کنید از نگاه هوس آلود به پسرها نیز بپرهیزید. چون از نظر شرعی ، نگاه از روی شهوت به هم‌جنس هم حرام است.

۵٫ اجتناب از ارتباط‌ها و موقعیت‌های تحریک کننده

اجتناب ازتمام ارتباط‌ها، مکان‌ها و موقعیت‌هائی که انجام اندیشه هم جنس گرایی را تداعی می‌کند.

۶٫ کنترل افکار هوس آلود

افکار خود را کنترل کنید. سعی کنید به افکار هوس‌آلود در مورد رابطه جنسی با هم‌جنس فکر نکنید. هیچ‌گاه در ذهن‌تان به این افکار بال و پر ندهید و آن را برای خود نیارایید. برای این کار، تلاش کنید تنها نمانید، چون این‌گونه افکار بیش‌تر در هنگام تنهایی به سراغ انسان می‌آید. اگر این افکار، به طور ناخواسته به سراغتان آمد، آن را قطع کنید، از جای خود برخیزید و به میان دوستان یا اهل خانواده بروید و تا زمانی که این افکار کاملا از ذهنتان خارج نشده، جمع دوستان یا خانواده را ترک نکنید.

۷٫ توجه به آثار و عواقب هم‌جنس‌بازی
انسان به صورت طبیعی تمایل به جنس مخالف دارد. هرگونه کاری که تمایل طبیعی او را منحرف سازد، یک نوع بیماری تلقی می‌شود. از دست دادن احساسات طبیعی بر جسم و روح انسان تأثیر می‌گذارد. چه بسا افرادی که به این بیماری مبتلا باشند، گرفتار ضعف قوه جنسی و به اصطلاح سرد مزاجی شوند. از یکی از بزرگان دین در مورد فلسفه تحریم لواط سؤال شد، فرمود: اگر آمیزش با پسران حلال بود، مردان از زن‌ها بی‌نیاز می‌شدند و این باعث قطع نسل انسان می‌شد و باعث از بین رفتن آمیزش طبیعی می‌گشت و این کار مفاسد زیاد اخلاقی و اجتماعی به بار می‌آورد.

ازدواج شرعی، چون موافق فطرت است، به فرمایش قرآن آرام بخش است. ولی هم‌جنس بازی و لواط، عملی بر خلاف فطرت است و هر چه با فطرت هم‌خوانی نداشت، تأثیر سوء دارد، یعنی نه تنها فاعل و مفعول با این عمل به آرامش نمی‌رسند، بلکه بر تحیر و سرگردانی آن‌ها افزوده می‌شود. به همین دلیل روایات زیادی درباره هم‌جنس‌بازی نقل شده که بسیار تکان دهنده است. با مطالعه آن روایات، می‌توان به پلید بودن این عمل پی برد. قطعاً روایات در جلوگیری از این عادت ناپسند مؤثر است.

۸٫ اجتناب از خوابیدن با پسرها

از خوابیدن با پسر در یک بستر اجتناب کنید؛ رسول خدا صلی الله وعلیه وآله می‌فرماید: بستر فرزندان خود را از سن ده سالگی جدا سازید، یعنی دو برادر یا دو خواهر یا برادر و خواهر زیر یک لحاف نخوابند.

۹٫ قطع ارتباط با دعوت کنندگان به این عمل

قطع ارتباط با دوستانی که انسان را به سمت این‌گونه رفتارها و افکار دعوت می‌کنند و هم‌چنین دوری از موقعیت‌هایی که وقتی در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد این افکار را برایش تداعی می‌کنند.

۱۰٫ اجتناب از بیکاری

نهایت تلاش خود را بکنید که بیکار نباشید. برای این کار، برای ساعات شبانه روز خود برنامه‌ریزی کنید. اوقات خود را با مطالعه، گردش با دوستان، ورزش ، و… پر کنید.

۱۱٫ گسترش روابط اجتماعی

روابط اجتماعی‌تان را گسترش دهید. سعی کنید روابط‌تان را با دوستان و همکلاسی‌های خوبی که دارید توسعه دهید. با آنان به گردش، سینما، کوهنوردی، شنا، و… بروید و از تنها ماندن دوری کنید. به هر حال، سعی کنید تا حد امکان از انزوا و گوشه‌گیری به در آیید.

باید توجه داشت که حساس‌ترین دوره‌ی زندگی جوانی است می‌توان گفت سعادت و شقاوت انسان در این دوره رقم می‌خورد، بنابراین درک این مطلب در پیدا کردن مسیرها وهم‌چنین کنترل غرایز نقش مهمی دارد.

شکست در این اقدام امری طبیعی است ولی مهم این است که شکست باعث پیمودن راه باشد نه توقف در مسیر.
هر کاری که عادت انسان شده باشد یک شبه قابل تغییر نیست. در این راه، باید با آگاهی و استقامت و پشتکار قدم برداشت.
ایدز

اخیرا باید تذکر داد که سازمان جهانی  صحت در سال ۲۰۱۴ هشدار داد که میزان شیوع ایدز در میان مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند، مانند ۳۳ سال گذشته، بار دیگر رو به افزایش است. این سازمان به مردان همجنس‌گرا توصیه کرد که از داروهای ضد ویروس ایدز به عنوان روشی اضافی برای جلوگیری از ابتلا به ایدز استفاده کنند.
مراجع (با تصرف و اختصار:

  1. فقه آن لاین
  2. روان شناسی رفتار جنسی، محمد باقر کجباف، نشر روان، تهران، ۱۳۸۱
  3. خلاصه روانپزشکی، کاپلان – سادوک، ترجمه نصرت الله پور افکاری، انتشارات آزاده، تهران، ۱۳۷۳.
  4. روانشناسی جرائم و انحرافات جنسی، مسعود انصاری، چاپ دوم، تهران، ۱۳۵۹، نشر کتابفروشی اشراقی.
  5. ویکی پیدیا

 

ارسال دیدگاه