ایران عمق استراتیژی خویش را به سوریه و عراق گسترش داده است.

ایرج مسجدی، مشاور قاسم سلیمانی و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شب گذشته در مراسم چهلم نیروهای ایرانی که در نبرد خان طومان سوریه کشته شده بودند، گفته است که جنگ در سوریه و عراق برای عمق بخشیدن به دفاع و امنیت نظام ایران است.

او گفته است به همین دلیل نیروهای ایران در کنار نیروهای کشورهایی چون پاکستان، افغانستان و لبنان با این نیروها می‌جنگند تا دست آنها از مرزهای ایران کوتاه شود. اشاره وی به نیروهای است که ایران آنها را میان شیعیان این کشورها به جنگ سوریه میفرستد.

مشاور عالی سپاه قدس گفته است باید برای دفاع از جریان ایدئولوژیکی و اعتقادی تا کشته شدن آخرین نفر از داعشی‌ها حضور داشته باشیم. اشاره وی به ایدئولوژی انتشار تشیع و صدور انقلاب به کشورهای اسلامی دیگر است که به جنگ خانمانسوز مذهبی سنی – شیعه در سوریه و عراق شده است.

مشاور عالی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفته است که “پاسداران و نیروهای بسیجی ایرانی تا کشته شدن آخرین نفر از داعشی‌ها و تکفیری‌ها در صحنه حضور خواهند داشت.

گفتنی است سیزده نفر از نیروهای سپاه مازندران ماه پیش در حمله پیکارجویان جبهه نصرت، وابسته به القاعده به شهرک خان طومان در نزدیکی حلب کشته شدند. در جریان این درگیری‌ها، بیش از ۲۰ نیروی ایرانی هم زخمی شدند که به ایران منتقل شدند.

ایران در کنار روسیه، مهم‌ترین حامی حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است و بارها بر حمایت از او تاکید کرده است. همجنان ایران موفقانه توانسته است اتباع کشورهای دیگر منجمله هزاره های افغانستان را برای جنگ علیه داعش بسیج نماید. حکومت افغانستان نیز به جبهه جنگ علیه داعش پیوسته است در حالیکه جنگ داعش علیه افغانستان نبوده و به ما ارتباطی ندارد.

 

تهیه: داکتر محمد خالد

ارسال دیدگاه