پخش اطلاعیه توهین آمیز علیه مهاجرین افغان در ایران

از دیگر رسانه ها: شماری از رسانه‌های ایران از نصب تابلوهای پارچه‌ای در یکی از شهرهای یزد خبر داده‌اند که روی آن به شهروندان هشدار داده شده بود خانه‌های خود را به افراد غیربومی اجاره ندهند.

این بنرها یا تابلوهای پارچه‌ای در زارچ نصب شده که شهری کوچک در ده‌ کیلومتری شمال غربی شهر یزد٬ مرکز استان یزد در ایران است.

تابناک و سایتی محلی به نام یزدی‌نیوز تصاویری از این بنرها منتشر کرده‌اند که در آن از شهروندان محلی خواسته شده به افراد غیربومی ایرانی و غیرایرانی خانه اجاره ندهند یا در مدت ۱۵ روز خانه‌هایی را که افراد غیربومی اجاره داده‌اند٬ پس بگیرند.

خبرنگار تابناک در یزد همچنین گزارش داده که اطلاعیه دیگری هم میان مردم پخش شده و از آنها خواسته شده برای بیرون کردن شهروندان افغان از زارچ همکاری کنند.

هدف از این کار بر اساس آن‌چه در تابلوها نوشته شده “حفظ امنیت شهر٬ جلوگیری از سرقت٬ فروش مواد مخدر٬ تعرض به فرهنگ شهر و جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای اهالی شهر” است.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیر انجمن حامی که نهادی برای حمایت از زنان و کودکان پناهنده است٬ گفته که این تابلوها را شماری “خودسر” به صورت “شبانه” نصب کرده بودند و مسئولان بخشداری آن‌ها را جمع کرده‌اند.

فاطمه اشرفی در این مصاحبه گفته است که این اقدامات نشان‌دهنده سیاست‌های رسمی منطقه‌ای و ملی نیست و “مقابله با این رفتارها از سوی مراجع قانونی شهری بیانگر سیاست غالبی است که در آن محل و منطقه وجود دارد.”

بیشتر بخوانید: حکایت حمله نقاب‌داران به مهاجران افغان

استان یزد پیش از این چند بار محل برخورد شهروندان ایرانی و افغان‌های مهاجر بوده است که شدیدترین آن در تیرماه ۱۳۹۱ اتفاق افتاده است. آن زمان یافتن جسد یک زن ایرانی که گفته می‌شود به او تجاوز شده بود باعث شد که مردم محلی خشمگین به محل زندگی مهاجران افغان حمله کنند و خانه‌های آن‌ها را به آتش بکشند. بیشتر بخوانید.

خرداد ماه دو سال پیش هم در قزوین بعد از پخش شایعاتی درباره تجاوز به یک دختر در روستای نظام‌آباد٬ شماری از مردم به خانه‌های افغان‌ها حمله و آنان را مجبور به ترک خانه‌هایشان کردند.

 

داکتر محمد خالد

منبع با اندک تصرف: سایت بی بی سی فارسی

ارسال دیدگاه