آیت‌الله خمینی با آمریکا «دشمنی» نداشته است

طبق اسنادی که «بی بی سی فارسی» رسانه‌ای کرده بنیانگذار جمهوری اسلامی با روسای جمهور آمریکا مکاتبه داشته.  این اسناد نشان می‌دهند که آیت‌الله خمینی به کندی و کارتر گفته مخالف منافع آمریکا در ایران نیست. اما آیت الله خامنه یی این را رد کرده است.

طبق اسناد محرمانه آمریکایی که مدتی است از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده و بی‌بی‌سی فارسی برای اولین بار آن را رسانه‌ای کرده است، آیت‌الله خمینی مکاتباتی با دو رئیس‌جمهور آمریکا، جان اف. کندی و جیمی کارتر، داشته است و به آن‌ها پیغام داده که دشمن آمریکا نیست و از منافع این کشور در ایران حمایت می‌کند.

نامه اول به زمانی برمی‌گردد که آیت‌الله خمینی هنوز شهرت عالمگیری نداشت و به عنوان یکی از روحانیون معترض به «انقلاب سفید» (مشخصا به برابری حقوق زن و مرد) شناخته می‌شد.

خمینی پس از چند ماه حبس در زندان قصر و حصر در قیطریه تهران در نیمه آبان ۱۳۴۲ محرمانه به دولت کندی پیغام داده بود که حملات لفظی‌اش به آمریکا نباید سو تعبیر شوند و او نه تنها مخالف منافع آمریکا نیست که آن‌ها را برای موازنه منافع شوروی لازم‌ می‌بیند.

خلاصه‌ای از این پیام در سندی به نام «اسلام در ایران» آمده که سازمان سیا در مارس ۱۹۸۰ تهیه کرده و در آن از جمله به گذشته آیت‌الله‌ها خمینی، خویی و شریعتمداری می‌پردازد.

سازمان سیا این گزارش را در سال ۲۰۰۵ از طبقه‌بندی خارج کرد و در دسترسی عموم گذاشت اما چند پاراگراف مربوط به این پیام خمینی از آن حذف شده بود. در دسامبر ۲۰۰۸ بود که کتابخانه ریاست‌جمهوری جیمی کارتر نسخه دیگری از این سند را منتشر کرد که این بار کامل بود و آن پاراگراف هم از آن حذف نشده بود. با این حال این پیام در طول هشت سال گذشته از نظر محققان و مورخان پنهان مانده بود.

در این سند می‌خوانیم که این پیام، ده روز پیش از سفر لئونید برژنف، رهبر وقت شوروی، به ایران توسط یک روحانی به نام حاج میرزا خلیل کمره‌ای به سفارت آمریکا در تهران رسانده شده.

البته معلوم نیست این پیغام هیچ‌وقت به دست کندی رسیده باشد چون او حدود دو هفته بعد در دالاس تگزاس ترور شد. از آن‌جایی که هنوز متن گزارش سفارت آمریکا علنی نشده، خیلی سایر جزئیات در این مورد نیز معلوم نیستند.

آیت‌الله خمینی در سراسر دهه ۴۰ به گفته‌های ضدآمریکایی خود ادامه می‌دهد. ضدیت با آمریکا وجه مشترکی است که با آن می‌تواند بین خیلی‌ها طرفدار دست و پا کند: از مصدقی‌ها و توده‌ای‌ها تا محافظه‌کاران مذهبی. +

حمله او به دریافت وام نظامی از آمریکا و احیای کاپیتولاسیون باعث جذب حمایت می‌شود.

اما تماس بعدی آیت‌الله خمینی با آمریکا بسیار سرنوشت‌سازتر بود. بنا بر سندی مورخ ۲۹ دی ۱۳۵۷، یعنی کمتر از یک ماه پیش از انقلاب، خمینی به رئیس‌جمهور وقت، کارتر، پیغام می‌دهد که: «شما خواهید دید که ما با آمریکایی‌ها هیچ دشمنی خاصی نداریم و شما خواهید دید که جمهوری اسلامی که مبتنی بر فلسفه و قوانین اسلامی است… به آرمان صلح و آرامش تمام بشریت کمک خواهد کرد».

انتشار این اسناد طبعا با واکنش‌های مختلفی مواجه خواهد بود.

سپاه پاسداران ایران بدون اشاره‌ای مستقیم به این ماجرا با انتشار بیانیه‌ای بر «ضرورت صیانت از گفتمان امام خمینی در مقابل خطر تحریف» سخن گفته.

ارسال دیدگاه