هژده سالگی بمب اتم پاکستان

هشتم جوزا ماه ۱۳۹۵، مقارن با ۲۸ ماه می ۲۰۱۶ میلادی هژدهمین سالگرد بمب اتمی پاکستان است. در ۲۸ ماه می (۱۹۹۸) پاکستان با انجام نخستین آزمایش موفقیت آمیز اتمی، به فهرست کشورهای صاحب سلاح اتمی پیوست و بعد از هند، در ردیف هفتم این فهرست جا گرفت.

این روز در پاکستان ‘یوم تکبیر’ نام گذاری شده و مراسم بزرگداشت این روز همه ساله از سوی دولت پاکستان به عنوان یکی از روزهای مهم و سرنوشت ساز این کشور، با صدور پیام هایی از سوی عالی ترین مقامات انجام می شود. پاکستان تنها کشور مسلمان صاحب بمب اتمی است. بدین مناسبت بسیاری این بمب را “بمب اسلامی” نامیده اند.
برخی موسسات تحقیقاتی بین المللی گزارش های خود اعلام کرده اند که پاکستان با شتاب زیاد درحال افزایش سلاح های اتمی خود است و می تواند تا ۱۵ سال آینده، بعد از آمریکا و روسیه، به سومین قدرت اتمی جهان تبدیل شود. گزارش این موسسه های بین المللی حاکی است که پاکستان حدود ۱۲۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد.

پاکستان ضمن واکنش شدید به هرگونه درخواست از این کشور برای محدود کردن توانمندی های اتمی خود، بارها اعلام کرده است که سلاح اتمی را به عنوان یک عامل بازدارنده دربرابر تهدیدهای احتمالی از سوی هند نیاز دارد.

توان نظامی بالای ارتش پاکستان در میان کشورهای مسلمان و منطقه باعث شده تا این کشور در صدر فهرست ائتلاف نظامی عربستان قرار گیرد.

پاکستان حدود دو هفته پیش، در اقدامی رقابتی با هند، رسما خواستار ملحق شدن به گروه تامین کنندگان مواد اتمی شد. هند هم به دنبال ملحق شدن به این گروه است اما هیچ یک از این دو کشور، معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (NPT) را به عنوان یکی از پیش نیازهای پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد اتمی، امضا نکرده اند.

پاکستان و هند هر سال تعدادی موشک بالستیک جدید با قابلیت های بالا از جمله با قابلیت حمل کلاهک های اتمی آزمایش می کنند و تنش های سیاسی کهنه میان او دو کشور همسایه، موجب تشدید رقابت تسلیحاتی در جنوب آسیا شده است.

آمریکا، نخستین کشوری است که صاحب بمب اتم شد. این کشور در سال ۱۹۴۵ میلادی به سلاح اتمی دست یافت و از آن زمان تاکنون هفت دیگر نیز توانسته اند به این سلاح دسترسی پیدا کنند.

به ترتیب، روسیه در سال ۱۹۴۹، انگلستان در سال ۱۹۵۲، فرانسه در سال ۱۹۶۰، چین در سال ۱۹۶۴، هند در سال ۱۹۷۴ و پاکستان هم در سال ۱۹۹۸ خود را به سلاح های اتمی مجهز کردند. کوریای شمالی نیز در سال ۲۰۰۶ با انجام آزمایش اتمی، در ردیف هشتم کشورهای صاحب سلاح اتمی قرار گرفت.

اسرائیل که زرادخانه های مملوء از کلاهک های اتمی دارد، از جمله صاحبان سلاح اتمی محسوب می شود اما هرگز میزان سلاح ها و بمب های اتمی خود را اعلام نکرده است.

به گمان بسیار از غربی ها، ایران نیز در صدد ساخت بمب اتمی بوده است و شواهدی را دال برین ادعای خویش ارائه کرده اند. اما به دلیل ماهیت رژیم ایران و برنامه توسعه طلبی بخصوص در کشورهای اسلامی و ایجاد تفرقه افگنی مذهبی، برنامه اتمی ایران با موانع مواجه شده است.

نوشته توسط داکتر محمد خالد

ارسال دیدگاه