تفاهمنامه چابهار و تحریم های بین المللی علیه ایران

تفاهمنامه توسعه بندر چابهار ایران به تاریخ سوم جوزا توسط روسای جمهوری افغانستان و ایران و نخست وزیر هند در تهران امضا شد. با امضای این موافقتنامه سه جانبه ترانسپورت و ترانزیت چابهار با امضای وارد مرحله اجرایی می شود. اما آیا این تفاهمنامه نقض تحریم های بین المللی علیه ایران نیست؟

براساس موافقتنامه سه جانبه، بندر چابهار در ولایت سیستان و بلوچستان با سرمایه‌گذاری هند توسعه پیدا کرده و با همکاری سه کشور به مسیر ترانزیتی جدیدی از آب های آزاد به آسیای میانه تبدیل می شود.

هر سه کشور امضای این سند را به نفع کشور متبوع خویش تعبیر نموده و همه امیدوارند با توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران، از فرصت‌های اقتصادی تازه استفاده کنند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با بیان این که “این پروژه زمینه‌ساز تحولی بزرگ در منطقه به شمار می‌رود،” گفت که توافق سه‌جانبه ایران، هندوستان و افغانستان امکان ارتباط میان کشورهای منطقه را بوجود آورده و از چین تا آسیای مرکزی را به هم متصل می‌کند.

ایران نیز امضای این سند را زمینه‌ساز توسعه این کشور و منطقه خلیج فارس میداند.

هند معتقد است که سرمایه گذاری مشترک در بندر چابهار ایران می‌تواند هند را در یک مسیر مطمئن به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز متصل کند.

 تفاهمنامه نقض تحریم های بین المللی علیه ایران نیست؟

یک مقام آمریکایی در پاسخ به سوالات قانونگذاران در کنگره در مورد قرارداد تازه ایران و هند بر سر توسعه بندر چابهار در جنوب ایران گفته است هرچند دولت آمریکا این قرارداد را بررسی خواهد کرد اما اذعان کرد که هند به مسیرهای تازه تجاری از جمله از طریق ایران نیاز دارد.

نیشا دسای بیزوال، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، روز سه شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنا شهادت می داد.

در این جلسه شماری از سناتورها سوالاتی در مورد نقض احتمالی تحریم های بین المللی در نتیجه توسعه بندر چابهار توسط هند مطرح کردند.

خانم بیزوال گفت:‌ “ادامه محدودیت هایی که در زمینه کار با ایران وجود دارد را به روشنی با هند مطرح کرده ایم… ما باید جزییات قرارداد مربوط به چابهار را بررسی کنیم تا ببینیم چارچوب ها را رعایت می کند یا نه.”

 قابل تذکر است که سرمایه گذاری در بندر چاه بهار به تناسب سرمایه گذاری در بندر گوادر پاکستان که از طرف چین به مبلغ شانزده ملیارد دالر امریکایی تمویل میگردد کاملا ناچیز است.

ارسال دیدگاه