۴۰۰ هزار پولیس شخصی پوتین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اصلاحات بزرگی را در پولیس کشورش به راه انداخته است. گارد جدید روسیه شخصاً تابع رئیس جمهور می باشد. ناظران گمان می برند که این نیرو برای مبارزه علیه تروریسم و مخالفان سیاسی ایجاد شده است. نیروی جدید پوتین تا ۴۰۰ هزار عضو خواهد داشت.

روز چهارشنبه گذشته پارلمان روسیه در نخستین خوانش این اصلاحات، تاسیس یک نیروی پولیس را تصویب می کند. زیرا در آغاز ماه اپریل پوتین به طور غیرمنتظره ای اعلام نمود که این اصلاحات را به راه می اندازد.

نخست سخن از گارد ملی بود، اما برخی فکر می کردند این واژه یک انتخاب ناخوشآیند است. برای عده ای این لفظ «بسیار غربی» به نظر می رسید. عده دیگری انتقاد می نمودند که این مقوله در روسیه «گارد ملی اوکرایین» را تداعی می کند و همچون “کماندوهای مجازات” شناخته می شود که حدود دو سال پیش تاسیس شد و علیه جدایی طلبان جانبدار روسیه در شرق این اوکرایین دست به عمل می زند. به هر صورت، بعدها در پیش نویس این طرح قانونی که انتشار یافت آن را “روس گواردیا” یا گارد روسیه نامگذاری کردند.

این سازمان جدید اساساً بر مبنای به اصطلاح سربازان وزارت داخله ساخته می شود. این مشابه به واحدهای اردو می باشد که در زمان اتحاد شوروی سابق در کشور مورد استفاده قرار می گرفت.علاوه براین قرار است مانند (اومون) یا پولیسی که برعکس سایر پولیس های روسیه مستقیماً تحت اثر وزارت داخله است، باشد و وظایف محافظتی پولیس را انجام دهد. کارشناسان روسیه تخمین می کنند که تعداد مجموعی آن ها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر خواهد بود. رسماً در این مورد معلومات داده نشده است. تفاوت مرکزی آن از گذشته در این است که نیروی جدید پولیس مستقمیاً به رئیس جمهور گزارش می دهد.

gua

 

 

 

 

 

پوتین ویکتور زولوتوف یک معتمد قدیمی خود را به حیث رئیس گارد روسیه با رتبه نظامی جنرالی تعیین کرده است. او که ۶۲ سال دارد، معاون پیشین وزارت داخله و رئیس نیروهای داخلی بود. “نووایا گزیتا” روزنامه مشهور مسکو باری زولوتوف را «مردی بعد از رئیس جمهور پوتین» خوانده بود. او مانند پوتین در عصر شوروی در “کی جی بی” یا اداره استخبارات روسیه کار کرده است. در سال های ۹۰ او مسئولیت حفاظت از جان اناتولی سوبچاک شهردار سن پترزبورگ و معاونش پوتین را داشت. هنگامی که در سال ۱۹۹۹ پوتین نخست وزیر روسیه گردید، زولوتوف رئیس محافظان شخصی شد. پس از انتخاب پوتین به حیث رئیس جمهور در سال ۲۰۰۰، زولوتوف به حیث رئیس خدمات امنیتی رئیس جمهور ارتقا یافت و ده سال در این مقام باقی ماند.

مارگرته کلاین از “موسسه علم و سیاست برلین” در مورد تقرر زولوتوف به دویچه وله گفت: «این که تحت اداره رئیس جمهور یک اداره ایجاد شده است، متمرکز به خودش می باشد.» در واقعیت امر در روسیه کدام مبازه آزاد قدرت وجود ندارد، اما یک «کثرتگرایی غیررسمی نخبگان» وجود دارد. پوتین برای خود یک «حق دسترسی مستقیم» تامین نمود.

شلیک بدون هشدار

در روسیه این یک معما است که واقعاً چه چیزی در عقب تاسیس یک نیروی پولیس جدید می تواند قرار داشته باشد. پوتین ایجاد گارد روسیه را با چالش های جدیدی مدلل می گرداند که فرا روی کشورش قرار دارند. در پیشنویس قانونی در ذیل وظایف ضد ترور، حفاظت از اشیای استراتژیک و همچنان «تضمین یک رژیم اضطراری» نیز مورد اشارت قرار گرفته اند. این به معنای آن نیز است که گارد روسیه برای متفرق کردن تظاهرات و یا فراخوان های اعتراضی نیز می تواند به کار گرفته شود. این نیرو مجاز است بدون هشدار شلیک کند، خانه ها را تلاشی نماید و تیلفون های موبایل را از کار بیاندازد.

بسیاری این را می دانند که وظایف گارد روسیه اساساً تازه نیستند. توافق کلی در حلقه های حرفه یی وجود دارد که پولیس در عقب رئیس جمهور قرار دارد. الکساندر پلوخچوف، ژورنالیست و وبلاگنویس به دویچه وله گفت: «این معلوم نیست که چرا ساختارهای قدیمی نباید مناسب باشند.» به گفته پلوخچوف از زمانی که پوتین در قدرت است «تردیدی در توانایی های این ادارات وجود ندارد که هرگونه اعتراضی را در نطفه خفه کنند.»

آیا آمادگی در برابر اعتراضات بعد از انتخابات مطرح است؟

برخی کارشناسان به این نظر اند که شاید گارد روسیه در اعتراضات احتمالی بعد از انتخابات پارلمانی در خزان ۲۰۱۶ و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به وضع اقتصادی روسیه که پیوسته خراب تر می گردد، چنین اعتراضاتی قابل پیشبینی اند، ولو آنکه اکنون اکثریت بزرگ روس ها جانبدار پوتین باشند.

مارگرته کلاین نیز در این مورد می گوید: «من فکر می کنم مهمترین دلیل نگرانی از یک نوع “انقلاب رنگین” در روسیه و یا دست کم شورش ها و اعتراضات است.» در روسیه “انقلاب رنگین” به شورش هایی گفته می شود که در سال ۲۰۰۳ در گرجستان و یا در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۴ در اوکرایین صورت گرفت. کلاین می گوید که “اومون” به عنوان بهترین نیروی ویژه آموزش دیده «در سرتاسر این کشور مشغول است و شمار آن زیاد نیست.» بخش اعظم نیروهای مربوط به وزارت داخله مکلفیت عسکری شان را سپری می کنند و آنقدر حرفه یی نمی باشند. به گفته او «با این اصلاحات جدید تاکید بر حرفه یی ساختن این بخش سربازان وزارت داخله صورت می گیرد.»

معمولاً دلیل دوم آن را چنین توضیح می دهند که این ساختار جدید قرار است پوتین را علیه یک کودتای احتمالی از درون صفوف خودش حفاظت کند. مدت هاست که در مورد چنین احتمالی گمانه زنی هایی وجود دارد، اما نشانه های مشخصی برای آن وجود ندارد.

تهدید ناشی از داعش

روزنامه “نووایا گزیتا” یک توضیح احتمالی سومی را مطرح ساخته است. گارد روسیه در ضمن سایر موارد برای آن است تا رمضان قدیروف رهبر قدرتمند چچنی را تضعیف کند. قدیروف در جمهوری خودمختار قفقاز شمالی یک نیروی پولیس قوی تنها وابسته به خودش را ایجاد کرده است که اکنون در گارد روسیه ادغام می شود.

مارگرته کلاین می گوید که حتا دلیل رسمی مبارزه با تروریسم نیز در اینجا نقشی بازی می کند. این کارشناس می گوید: «روسیه کشوری است که در سطح جهانی به شدت از حملات تروریستی به ستوه آمده است. به ویژه ظهور “دولت اسلامی”یا داعش یک تهدید واقعی می باشد.

 

ارسال دیدگاه