تاریخچه حملات انتحاری در جهان..

اولین حمله انتحاری با نام کاماکازی (Kamikaze) ثبت شده است. کاماکازی یا حمله انتحاری جاپانی واژه از ربان شنتو (یکی از زبانهای محلی جاپانی) است که به‌معنی «باد الهی» است. این کلمه به حملات انتحاری‌ گفته می‌شود که از سوی نیروی هوایی ارتش امپراتوری جاپان علیه کشتی‌های جنگیِ ایالات متحده امریکا در اثنای جنگ دوم جهانی انجام می‌شد.

پیلوتهای کامیکازه قصدا تلاش می‌کردند که هواپیمای خود را ــ که معمولاً به مواد منفجره و انواع بمب‌ها و یا مخازن پر از سوخت مجهز بود ــ به کشتی‌های جنگی بکوبانند.

طبق روایات جاپانی، هنگامی ‌که مغول‌ها دو بار در سال‌های ۱۲۷۴ و ۱۲۸۱ میلادی به جزیره‌های جنوب‌ غربی جاپان حمله کردند، طوفان شدیدی درگرفت و باعث شکست آنان در هر دو تهاجم شد. ترکیب کامیکازه از آن زمان رواج پیدا کرد.

با پیشرفت ناوگان دریاییِ ایالات متحدهٔ آمریکا به ‌سمت جاپان، نیروی دریایی جاپان که دیگر توان مقابله با هواپیماهای جدیدتر آمریکایی را نداشت، تصمیم گرفت که ۲۵۰ کیلوگرم مواد منفجره را بارِ جنگنده‌های هوایی خود کند و برای انهدام کشتی های جنگی هواپیمابر آمریکاییِ حاضر در آسیا پاسیفیک، این هواپیماهای تک‌سرنشین را به عرشهٔ آن کشتی‌ها بزند.

در۲۱ اكتبر ۱۹۴۴و درجریان جنك جهانی دوم، یك هواپیمای نظامی امپراتوری جاپان كه مقداری زیاد مواد منفجره در بدنه آن جاسازی شده بود و مخازنش پر از پترول بود در خلیج «لی تی» واقع در مجمع الجزایر فیلپین خود را به کشتی جنگی سنگین استرالیایی به نام «استرالیا» كوبید و آن را از كارانداخت. در این حمله هوائی انتحاری، فرمانده كشتی و سی تن از افسران و ملوانان آن كشته شدند. با این حمله، تاكتیك «كامیكازی» وارد عملیات نظامی در جهان شده است، زیرا که نخستین حمله از این دست بوده است.

دومین حمله کامیکازی ۲۴ اکتبر ـ سه روز بعد و سومین آن ۲۵ اکتبر و در همان آبها صورت گرفت. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از کشتی های آمریکا و انگلستان و متحدانشان به این طریق ازمیان رفتند ازجمله ناو هواپیمابر آمریکایی «امانی بی». پرونده عملیات کامیکازی بسته نشده و ارتش بسیاری از کشورها در لحظه ضرورت آماده استفاده از این تاکتیک و همچنین تاکتیک «اژدر انسانی» در دریا هستند. واژه کامیکازی (کامیکازه) از دو کلمه «باد» و «ملکوت» ساخته شده و چنین بادی در قرون وسطی کشتی مغولها را که عازم تصرف جاپان بودند غرق کرده بود..

در این نوع حمله هوایی، پیلوت داوطلب خودکشی است. در جنگ جهانی دوم نیروی دریایی جاپان همیشه دهها پیلوت آماده خودکشی در دسترس داشت.

فقط در ماه می سال ۱۹۴۳، ۴۳ حملهٔ کامیکازه رخ داد. این هواپیماها برای به حداکثر رساندن آسیب به کشتی های جنگی طراحی شده‌ بودند.

برخی ها معتقدند که در ابتدای جنگ این هواپیماها کامیکازی در ابتدا برای خود کشی پرواز نمی کردند و با موقعیتی که پیش میامد دست به این کار می زدند، ولی در مراحل نهایی جنگ این پیلوتها صرفا” برای کامیکازی آموزش داده می شدند که خیلی از آنها به دلیل مهارت کم به هدف نمیخوردند. پیلوتها داخل این هواپیماها فقط یک پارچه سفید به سرشان می بستند و سوار هواپیمایی می شدن که موتور نداشت و از یک بمب افکن و در حالی که چند کیلو مواد منفجره حمل می کرد با هدایت این پیلوتها به سمت هدف رها می شدند.

سپس پدیده کامی کازی به کشورهای دیگر نیز سرایت کرد. مثلا میتوان به حملات فدایی یا “استشهادی” فلسطینی ها علیه اهداف اسرائیل نامبرد.

اصطلاح کامی کازی حتی عمومی تر شد و به عملیات خطرناک در ساحات مختلف بکار گرفته شده است. مثلا مقامهای جاپانی از اتصال مجدد برق به راکتورهای نیروگاهی هسته ای خبر دادند که در اثر سونامی در سال ۲۰۰۴ دچار آسیب های جدی و خطرناک شده بود. بعد ازین که مقامهای اتمی جاپان اعلام کردند تلاش کارگران نیروگاه هسته ای فوکوشیما که در اثر زلزله و سونامی ناشی از آن آسیب دیده بود جواب داده و برق به تمام شش راکتور واحدهای این نیروگاه آسیب دیده متصل شده است.

این اعلام در حالی بود که ساعاتی پیش مقامهای جاپانی اعلام کرده بودند که مخزن سوخت محفظه در نیروگاه فوکوشیما در نقطه جوش و یا نزدیک به نقظه جوش قرار داشته است.

از دو دهه بدینسو عملیات انتحاری با کاپی برداری غلط به کشورهای اسلامی منجمله افغانستان رسیده است. عملیات انتحاری که نه برای دفاع از وطن بلکه برای مقاصد سیاسی و جنگهای فرقه یی به کار برده میشود که سبب بدنامی اسلام و تباهی جهان اسلام شده است. علمای اسلام بصورت اجماع عملیه انتحاری را ناجایز و خلاف اسلام دانسته اند. انجام دهنده، کمک کننده و تمویل کننده، تشویق کننده، و حتی کسی که آنرا تحسین کند ذا گنهکار و اهل جهنم پنداشته اند. مطابق به اصول دین، انسان مالک نفس خویش نیست و نمیتواند جان خویش را به خواست خویش بگیرد. علمای اسلام تلاش مسلمان برای خودکشی تحت هر شرایطی را نوعی دخالت در کار خداوند و حرام مطلق دانسته اند.

ارسال دیدگاه