ممنوعیت ازدواج فامیلی در تاجیکستان .. حکم شریعت اسلامی چیست؟

پارلمان تاجیکستان ازدواج فامیلی را به حیث یکی از عوامل اصلی تولد کودکان معلول، منع و معاینه صحی قبل از ازدواج را برای همگان اجباری کرد.

به گزارش منابع خبری محلی، برهمین اساس از این به بعد فرزندان خاله ها، ماماها وکاکاها حق ازدواج با یکدیگر را ندارند. معاینه پیش از ازدواج هم اجباری شده و به زوجین در صورت خویش و تبار بودن اجازه نکاح داده نخواهد شد.
نصرت الله سلیم زاده وزیر صحت و امور اجتماعی تاجیکستان در جلسه تصویب این طرح در پارلمان گفت: که تا یکم جنوری سال جاری میلادی بیش از ۲۵ هزار کودک معلول در کشور ثبت شده است که ۴۰ درصد انها بخاطر ازدواج های فامیلی بوده است.

پیشنهاد منع ازدواج های فامیلی در تاجیکستان بعد از آن مطرح شد که «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان در پیام سال گذشته اش به پارلمان از وجود کودکان معلول که درنتیجه ازدواج های فامیلی متولد شده اند، اظهارنگرانی کرد.
نکاح های خویشاوندی در جامعه تاجیکان و ازبک ها تاریخ دیرینه دارند ، در حالی که در میان اقوام کشورهای همسایه مثل قرقیزها و قزاق ها ازدواج فامیلی تا هفت پشت ممنوع است.

به گزارش رسانه های محلی منع نکاح های خویشاوندی در تاجیکستان با واکنش های مختلف مواجه شده است. طرف داران این طرح می گویند ازدواج های فامیلی باعث به دنیا آمدن کودکان معلول می شوند و حتی با یک بحث معمولی هم دو خانواده فامیل دشمن همدیگر می شوند.

اما «قابلجان باییو» رئیس شعبه فتوای شورای علمای تاجیکستان می گوید که در دین مبین اسلام که اکثر ساکنان کشور پیرو آنند ازدواج خویشاوندی منع نشده است.

قابلجان باییو همچنین از وجود خانواده هایی مثال آورد که نکاح خویشاوندی دارند اما فرزندانشان سالمند.

باید علاوه کرد که در دین اسلام ازدواج فامیلی منع نشده، در حالیکه ازدواج با خانواده های دورتر تشویق شده است. ازدواج اقارب در مذهب امام شافعی و امام حنبل (اهل سنت) مکروه است. دلیل آنرا یک حدیث ضعیف از پیامبر صلی الله علیه و سلم است نقل میکنند و نیز بخاطر اینکه در هنگام طلاق، موضوع منجر به اختلافات خانوادگی نیشود.

در مذهب مالکی نکاح خانوادگی مباح است، و دلیل شان آیت قرآن کریم است {فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ} [النساء:۳] که نکاح با غیر محارم را بشمول خانوادگی مشروع ساخته است. همچنان ازدواج حضرت پیامبر با دختر عمه اش حضرت زینب، و نیز نکاح ام کلثوم و رقیه با پسران کاکاهایشان عتبه و عتیبه در زمان حضرت پیامبر دلیل بر جواز داشتن این نوع ازدواجها است…
برخی علماء ترجیح میدهند که ازدواج از خانواده های دور صورت گیرد، تا مجتمع اسلامی شکل قوم و قبیله را بخود نگرفته بلکه مجتمع اسلامی بزرگ شود.

منبع: اخبار تاجیکستان و نیز لینک زیر:

http://fatwa.islamweb.net/fatwa/index.php?page=showfatwa&Option=FatwaId&Id=33807
 

ارسال دیدگاه