اقدامات جدید چین برای بهبود وضع نهایت خطرناک محیط زیست

چین در سال ۲۰۱۶، هزار معدن ذغال سنگ را تعطیل میکند

بنا به اظهار نظر مقامات محلی بیجنگ (چین)، با وجود ۲ مرحله هشدار قرمز الودگی هوا در ماه دسمبر در این شهر، کیفیت هوای پایتخت چین  در کل سال ۲۰۱۵ نسبت به سالهای پیش بهتر بود.

دلیل اصلی آلودگی هوا در چین بنا به اعلام دولت چین، تکیه بر سوخت غال سنگ می باشد. بنا به گزارش چین، در سال ۲۰۱۵ این کشور ۴ میلیارد تن ذغال سنگ سوزانده است. در حال حاضر این کشور برنامه کاهش مصرف سوخت ذغال سنگ را تا ۶۲٫۶% در سال ۲۰۱۶ در برابر مصرف ۶۴٫۴% فعلی به نسبت ترکیب کل انرژی مصرفی کشور در دست دارد. وزارت انرژی چین در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۹ هیچ معدن ذغال سنگ جدیدی افتتاح نخواهد شد. در ضمن این کشور قصد دارد تا در سال ۲۰۱۶، هزار معدن ذغال سنگ را در چین تعطیل کند.

اجرای این طرح در کشور چین  قادر خواهد بود تا ظرفیت معادن ذغال سنگ را ۶۰ میلیون متر مکعب در سال کاهش دهد، این در حالی است که هم اکنون معادن این کشور در مرحله بحران رشد اقتصادی قرار دارند. بیشترین منطقه  در چین که با تعطیلی معادن مواجه می گردد، بخش شمال شرقی این کشور است که ۱۰۰ هزار  شغل در آن از میان مبرود.

ch 1

 

 

 

حد هشدار

سطح آلودگی هوا در بیجنگ هفت برابر بیشتر از میزان استاندارد اعلام شده توسط سازمان جهانی صحت می باشد.

مقامات بیجنگ ابراز کرده اند که براساس برنامه تهیه شده برای مبارازه با آلودگی هوای این شهر، تا سال ۲۰۳۰ غلظت PM 2 .۵ بطور متوسط ۳۵ میکروگرم در هر مترمکعب در سال خواهد رسید. در یک برنامه کوتاه مدت، دولت مرکزی قصد دارد تا میزان متوسط انتشار ذرات معلق ریز را تا ۶۰ میکروگرم در هر مترمکعب در سال ۲۰۱۷ برساند.

بنا به اظهار نظر کارشناسان چین، رسیدن به این کاهش غلظت در چنین زمان کوتاهی بسیار دشوار به نظر می رسد. به همین دلیل دولت مرکزی نیاز به دستیابی به نتایج فوری دارد.

شهرداری بیجنگ اعلام کرده است قصد ندارد دوباره شاهد حد هشدار قرمز آلودگی در این شهر باشد. در حالی که در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ بیجنگ دود و مه غلیظ و آلودگی هوای به شدت خطرناک را تجربه کرد. وزیر محیط زیست چین در پی این آلودگی شدید هوا از مقامات محلی خواست تا اقدامات سریع و اضطراری را برای مقابله با آلودگی هوا در بیجنگ در دستور کار خود قرار داده و نتیجه را سریعا به اطلاع برسانند.

نخست وزیر چین در سال ۲۰۱۴ در ارتباط با آلودگی هوا در بیجنگ گفته بود ما مصمم به  جنگ در برابر آلودگی هستیم. در واقع در همان سال از چهار مرکز مهم نیروگاهی با سوخت ذغال سنگ یکی در سال ۲۰۱۴ بسته شد و دو مرکز دیگر در ماه مارس ۲۰۱۵ تعطیل شدند. براساس دستور دولت این مراکز تنها با تغییر سوخت و استفاده از گاز می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.  

البته بنا به اظهار نظر کارشناسان محیط زیست بیجنگ، کاهش مصرف ذغال سنگ تنها راهکار کاهش آلودگی هوای این شهر نیست. حمل و نقل شهری در بیجنگ به عنوان دومین شهر پرجمعیت چین،  یکی از مهمترین منابع انتشار آلودگی می باشد.

ch 2

 

 

 

 

 

آلودگی در چین و هند

با افزایش آلودگی هوا در هند و چین، اکنون کاهش مرگ و میر در این دو کشور در دستور کار نبوده بلکه نگهداشتن میزان کنونی مرگ و میر یک دستآورد پنداشته می شود.

گزارش که در سال ۲۰۱۵ در ژورنال علوم محیط زیست و تکنالوژی نشر شد ضمن تقاضا برای اقدام فوری این دو اقتصاد در حال رشد برای تصفیۀ هوای شان، به شرح تاثیر آلودگی هوا بر صحت و افزایش میزان مرگ و میر انسانها پرداخته است.

در گزارش آمده است که هند و چین، هر دو، برای تولید برق و فراهم آوری انرژی برای ماشین صنعتی خود به ذغال سنگ رو آورده اند. یافته ها همچنان نشان می دهد که صدها میلیون جمعیت فقیر در این دو کشور هنوز هم چوب، تیل یا هرآنچه را که از ذباله ها جمع می کنند، برای پخت و پز و گرم ساختن خانه های شان در موسم سرما می سوزانند.

آلودگی بیش از حد هوا، جمعیت دو کشور به ویژه سالمندان فقیر را با خطر ابتلا به بیماری های قلب، سرطان و سکته ها مواجه ساخته یا هم بیماری مبتلایان قبلی را چند برابر ساخته است.

میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کشور های آسیایی حدود ۳.۷ میلیون نفر در سال است که ۷۲ درصد آن تنها در چین و هند واقع می شود. این رقم بیشتر از مجموع مرگ و میر ناشی از ایدس و ملاریا در این دو کشور می باشد.

احتمال افزایش مرگ و میر در هند و چین

 گزارش حاکی است که هیچ یک از این دو کشور حتا با رهنمود های سازمان جهانی صحت برای کیفیت هوا نزدیک هم نبوده بلکه در هند سطح آلودگی هوا رو به افزایش نیز می باشد.

به باور دانشمندان کاهش دادن آلودگی هوا در هند و چین که پر نفوس ترین کشور های جهان اند، می تواند از مرگ های پیش از وقت به گونۀ چشمگیر جلوگیری کند.

گاهی هوا در اکثر شهرهای پرنفوس چین به گونۀ آلوده می شود که مردم باید ماسک بپوشند.

جاب اپتی استاد انجنیری محیط زیست در دانشگاه آستن ایالت تکزاس ایالات متحده امریکا که این تحقیق را رهبری کرده است از پیامد های ناگوار وضعیت کنونی در هند و چین هشدار داده می گوید که اگر سطح آلودگی هوا در این دو کشور به میزان کنونی باقی بماند، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در هند ۲۱ درصد و در چین ۲۳ درصد افزایش خواهد یافت.

سازمان جهانی صحت ماه گذشته اعلام کرد که از رهگذر محیط زیست، آلودگی هوا بزرگترین عامل خطرزا برای صحت انسانها است. این ادارۀ جهانی طرحی را نیز پیشکش کرد تا کشورها هوای شان را در جریان یک سال تصفیه کنند، در نهایت امر، پیروزی این طرح منوط به ارادۀ حکومتها به تطبیق آن است.

نادیده گرفتن معیارهای جهانی

هند و چین در این اواخر معیارها برای کاهش مواد موجود در اتموسفیر یا PM 2.5 را سختگیرانه تر ساخته اند، اما هیچ یکی از این دو کشور این مواد را به سطحی که سازمان جهانی صحت سفارش کرده است، پایان آورده نتوانسته اند. هنوز هم از جمع ۲۰ آلوده ترین شهر جهان، ۱۳ آن در هند، سه در پاکستان و دو شهر دیگر در بنگله دیش موقعیت دارد.

با اینحال چین در زمینۀ کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا چندین گام فراتر نهاده است. اکنون وسایل پیشرفتۀ نظارت کنندۀ الودگی هوا در شهرهای آن کشور نصب بوده و در روزهایی که سطح مواد خطرناک در هوا بلند می رود به مردم هشدار داده و حتا مکتب ها در آن روزها بسته می شوند، ماشین های فابریکه ها خاموش شده و وسایط دولتی نمی توانند در جاده ها تردد کنند.

هند چنین پروتوکول اضطراری ندارد. هنوز هم قوانین مبارزه با آلودگی هوا در آن کشور به گونۀ گسترده نادیده گرفته می شود. شاخص های تعیین کنندۀ کیفیت هوا تنها چند شهر اندک را تحت پوشش قرار داده و وسایل فرسودۀ نظارت کنندۀ هوا در اکثر موارد فعال نمی باشند.

منابع متعدد با تصرف و اختصار

 

ارسال دیدگاه