شستشوی مغزی کودکان برای حملات انتحاری

 

از چند سال بدینسو شاهد حملات انتحاری هستیم که اکثرا توسط نوجوانان صورت گرفته و مسئولیت آنرا طالبان یا داعش برعهده میگیرند. صرف نظر ازینکه طالبان قدرت و توانایی دارند تا نوجوانان را به خودکشی وادارند، این سوال پیش میآید که چطور انسانهای را میتوان به خود کشی ساخت؟ عملی که خلاف دین اسلام، فطرت و غریزه انسان بلکه حیوانات نیز است؟

sh 7

 

 

 

 

 

چندی قبل ادعاهای مطرح شد که طالبان با پیچکاری کودکان و با خوراندن تابلیتهای مخصوص، ذهن کودکان انتحار کننده را شستشو و آنها را آماده به این عملیات میسازند. عبدالکریم پدر یکی ازین کودکان انتحاری به پولیس قندوز گفته بود که پسرش عبدالله دو سال پیش در پیشاور پاکستان توسط طالبان ربوده شده و در منطقه ای به نام گلبرگ به او و دیگر کودکانِ همراه وی به وسیله ی خوراندن دوا و تابلیت های مخصوص درس های تروریستی آموزش داده شده است. بر اساس تحقیقات پولیس، عبدالله توسط طالبان چهار پیچکاری شده و هر هفته یک تابلیت به وی خورانده شده است.

sh 10

 

 

 

 

 

ریاست عمومی امنیت ملی هم بارها اعلام نموده که طالبان شماری از دانش آموزان فقیر را از مدرسه های پاکستان انتخاب کرده و آنان را در مکان های مخصوصی آموزش های انتحاری داده و جهت حملات انتحاری به افغانستان می فرستند.

استفاده از داروهای روان‌گردان (تغیر مفکوره)

sh a

 

 

 

 

 

 

مطابق تحقیقات سازمان (CIA) آمریکا، دواهای مانند (ال.اس.دی)، (باربیتورات) و (امفتامین) میتوانند در فرد حالتهای دگرگون هوشیاری تولید کنند و فرد را به تابعیت از بازجو و دادن پاسخهایی مطابق میل وی ترغیب کنند.

بر علاوه استفاده از دوا، طالبان و یا دولتها (مثلا پاکستان و یا ایران) توانایی اینرا دارند تا از نظر فکری قناعت یک کودک را به انجام عمل انتحاری فراهم کنند و یا بالای ذهنیت افغانها کنترول کامل داشته باشند. از نظر متخصصین، قناعت دادن شخص از لحاظ معتقدات مذهبی و فکری امکان پذیر است. در همچو حالتی از اعتقادات مذهبی سوء استفاده شده و به نوجوانان معلومات غلط القاء میگردد.

مثلا در قرآن کریم اوصاف بهشت ذکر شده است، و اینکه هر که داخل بهشت شود از تمام نعمات ازلی و ابدی بهره مند میگردد. اما بهشت جای است که فقط اشخاص مسلمان و خوب داخل آن میشوند. مسلما هر که شهید شود از بدبختی های این دنیای فانی نجات یافته و راسا داخل بهشت میشود.

sh 9

 

 

 

 

 

 

آنچه که ضمن آموزه های برحق دین علاوه میشود اینست که برای نو جوان بصورت تکراری گفته میشود که نظام افغانستان نظام کفر است، و حکومت افغانستان توسط کافران تشکیل شده که در آن هرگونه ظلم، فساد اداری و فحشاء جریان دارد.  بنابرین هر که برای براندازی این حکومت اقدام کند جهاد و یا امر به معروف نموده و وظیفه دینی خویش را ادا کرده است. کسی که درین راه کشته شود شهید و به بهشت میرود، جای که حوران بهشتی در انتظارش هستند.

بدین صورت اعتقادات صحیح دین مبین اسلام با ارائه تفسیر غلط از حوادث سیاسی یکجا میگردد، و به عبارت دیگر از دین استفاده ابزاری میگردد بگونه که میتواند نوجوانان احساسی و خونگرم را به بیراهه کشاند.

این را باید حکومت و دستگاه های استخباراتی ما درک کنند و مطالعه درستی از دین و جامعه داشته باشند تا بتوانند از شستشوی مغزی جوانان جلوگیری کننند.

شستشوی مغزی چیست؟

sh 2

 

 

 

 

 

(brainwashing) عبارتی است عام برای اشاره به استفاده از روش‌های مختلف بویژه روانشناسانه برای تغییر باورها و افکار. شست و شوی مغزی ممکن است با عبارات دیگری مانند کنترل افکار، کنترل عقاید، مغزشویی و … نیز شناخته شود.

همه ما در معرض شستشوی مغزی قرار داریم

اینکه این نوجوانان در معرض شستشو قرار میگریند هیچگونه شکی نیست، اما آنچه که از دید ما پنهان است اینست که همه ما بنوعی در معرض شستشوی مغزی قرار داریم. همه روزه به صورت خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر معلوماتی قرار می گیریم که به نوعی شست و شوی مغزی محسوب می شوند.

sh 4

 

 

 

 

 

 

اکثر ما تصور می کنیم این پدیده تنها در موارد موضوعات دینی و قومی کاربرد دارد، حال آنکه می توان نشانه های بارزی از آن را در زندگی روزمره مان نیز بیابیم. تکنیک های شستشوی مغزی را در مقیاس وسیعی در امور روزمره ای چون تبلیغات بازرگانی رسانه ها، برنامه های شبکه های خبری، مباحثات داغ سیاسی و سایر اموری از این قبیل درک کنیم. به همین لحاظ است که کشورها سعی دارند تا رسانه ها را بخود وابسته کنند و آنها را بخرند، و برای شان برنامه فراهم کنند تا رسانه ها به نوبه خود مسیر افراد جامعه را در کنترول خویش داشته باشند. 

الکس لانک، یکی از نویسندگان و منتقدان سایت Null Byte در مطلبی که اخیراً منتشر کرده است، به برشمردن برخی از مهمترین روشهای شستشوی مغزی پرداخته است.

ارائه انتخاب های متعددی که همگی دارای یک نتیجه نهایی است. در این حالت شما تصور می کنید انتخاب های شما وسیع هستند ولی خبر ندارید که نظر دیگری برای شما آماده شده و نهایتا نتیجه این انتخاب ها، به یک مورد ختم می شود. ایده یا عبارتی یکسان آنچنان تکرار می شوند تا به مرور در ذهن مخاطب نشست کرده و ملکه می شوند.

تکنیک های کاهش هوشمندی و بمباران اطلاعاتی چنان صورت می گیرد که حافظه مخاطب را کم ظرفیت کرده و احساس سرخوشی کاذبی از دانستن به وی القا شود. مثلا برای همه ما و شما القا میشود که فلان مرز افغانستان برای ما قابل قبول نیست و یا فلان کشور دوست و فلان کشور دشمن است.

خوشبختانه اگر فردی فعال از نظر ذهنی باشید می توانید با بکارگیری تمرینات ساده ای از این حملات جان سالم به در ببرید.

sh

 

 

 

 

 

 

چگونه در دام تکنیکهای شستشوی مغزی نیافتیم

یکی از مهمترین روشهای مقابله با تکنیکهای شستشوی مغزی همانا دوری از محیط های آلوده است. برای مثال می توانید با تغییر شبکه تلویزیونی از تماشای آگهی های تبلیغاتی امتناع کنید. البته هرگز نمی توان به طور قطع و یقین اطمینان داشت که می توان از چنین موقعیت هایی در امان بود، ولی در صورت مواجه شدن بهتر است بصورت متناسب، متعادل و متوازن تلاش کنید از شست و شوی مغزی فرار کنید.

برای کسب دید متوازن در چنین حالات می توانید خود را به سلاح دانش مسلح نمایید. بدین ترتیب:

  •   بهتر است هوشمندانه به شناسایی پیامهای دستکاری شده دریافتی بپردازید.
  • پیام های مخالف را دریافته و تلاش کنیم تا مفهومش را بدون جانبداری و تعصب از آنها درک کنیم.
  • اطلاعات تزریقی را با منابع اطلاعاتی امن و مورد اطمینان خویش مقایسه کرده و تلاش القا شده را امتحان کنیم.

shh

 

 

 

 

 

 

فرقی نمی کند که تحت تاثیر چه درجه و میزانی از شستشوی مغزی قرار گرفته باشیم؛ کم یا زیاد فرقی نمی کند، هر چه که اطلاعات و معلومات شما کمتر باشد بیش از پیش تحت تاثیر موارد القا شده قرار گرفته و ممکن است راه را گم کنیم. پس بهتر است انزوا را رها کرده و خویش را به منابع اطلاعاتی موثقی مسلح نماییم؛ تا هر آنچه که می آید را حقیقت نپنداشته و با بهره از ذهن جستجوگر خویش راه را از چاه بازیابیم.

بنابرین باید بدانیم که همانطور که شستشوی مغزی کودکان برای جامعه مضر است به همانگونه شستشوی مغزی خود ما درین عصر دیجیتال خطرناک است و نیاز است برای جلوگیری از شتشوی مغزی آماده شویم تا خوب از بد را تشخیص دهیم.

منابع: متعدد با تصرف و خلاصه سازی

ارسال دیدگاه