نود سال از “قانون منع مصارف گزاف عروسی”.. مشکل در کجا است؟

دین اسلام برگزاری مراسم عروسی بصورت ساده را مورد تاکید قرار گرفته است. این مراسم بخاطر اعلان و تشویق دیگران به ازدواج، حفاظت از نظام خانواده، تضمین سلامت جامعه و جلوگیری از ارتباطات جنسی غیر شرعی میباشد. مراسم مجلل که منجر به اسراف و تبذیر گردد در اسلام شدیدا منع شده است. مراسمی که در افغانستان به یک فرهنگ تباه کننده تبدیل شده و هر روز در حال شدت گرفتن بیشتری است.

نود سال از قانون منع مصارف گزاف

qa 2

 

 

 

 

 

 

 

افغانستان از نود سال قبل قانون جلوگیری از مصارف گزاف در عروسی‌ها را داشته که هیچگاه عملی نشده است. این اسناد قانونی که در زمان حاکمیت شاه امان‌الله‌ خان تهیه شده، برپا کردن محافل غیر ضروری را ممنوع قرار داده است.

در سال ۱۳۹۰ پیش‌نویس قانون جلوگیری از مصارف گزاف در عروسی و تعزیه‌داری‌ها تهیه شده. اما طرح های قانون متذکره به ‌دلیل اینکه مداخله و تعرض به حریم شخصی خانواده‌ها را اجازه میدهد از تصویب باز ماند. تلاش های بعدی صورت گرفت تا این نقائص برطرف گردد.

در نتیجه در سال ۱۳۹۳ طرح اصلاح شده قانون برگزاری مراسم عروسی ها از سوی مجلس نمایندگان منظور شد. طرحی که مورد استقبال مردم افغانستان قرار گرفت و میرفت که راهی بیرون رفت برای معضله باشد که اقتصاد افغانستان و مردم را به زانو درآورده است.

ma

 

 

 

 

 

تلاش برای مهار برگذاری محافل مراسم عروسی و دیگر محافل خوشی و تعزیه‌ که در افغانستان تبدیل به یک رقابت ناسالم در میان خانواده‌ها شده جریان داشته است. درین راستا وزارت زنان در سال ۱۳۹۳ سیمینار سه‌ روزه‌ای را با حمایت سکتور عدلی افغانستان، نهادهای دولتی و مدنی، روحانیون و استادان دانشگاه در کابل راه‌اندازی کرد.

اما این تلاشها کمرنگ شده رفته و این معضله همچنان قربانی میگیرد، اقتصاد کشور و خانواده ها را از میان میبرد و افغانستان را به یک کشور فوق العاده مصرفی تبدیل میکند. هزینه کمرشکن مراسم‌عروسی در افغانستان از پنج‌صد هزار تا سه میلیون افغانی میباشد.

چهارده نوع رسم و رواج “ویران‌‌کننده”

به قول مقامات وزارت عدلیه، در قانون برگزاری مراسم عروسی تقریبا چهارده نوع رسم و رواج را که امروز در نقاط مختلف کشور ما به آن پابند هستند، شناسایی کرده‌اند…هزینه های که البته با اقتصاد و وضعیت افغانستان اصلا مناسب نیست و ابدا همخوانی ندارد.

محافل مجلل عروسی، مصارف هنگفت ختنه‌سوری و شب شش، تشکیل ضیافت در مراسم تعزیت، اخذ لک‌ها افغانی زیر نام ولور، طویانه، قلین، شیربها.. از جمله رسم و رواج های ناپنسد است. بناء بر قول مقامات وزارت عدلیه، صرف دو مورد آن را قانون اجازه داده که یکی محفلی برای نامزدی و دیگر محفلی که به‌خاطر عقد و نکاح و عروسی صورت می‌گیرد، و بقیه رسم و رواج‌ها را قانون منع می‌سازد.

پی آمد این هزینه های بالا

qa 4

 

 

 

 

 

برگزاری مراسم مختلف در هوتل های مجلل باهزینه زیاد، اجرای برنامه های موسیقی دلخراش، خریداری لوازم گران قیمت و طلا و جواهرات نمونه ازین مصارف هستند که جوانان را از تشکیل خانواده محروم میسازد. این عنعنه های خرافاتی ناشی از چشم و هم چشمی، جوانان را به پرداخت هزینه های میسازد، که برای بدست آوردن آن مجبور میشوند دست به فعالیت های غیر قانونی مثل انجام کارهای شاقه و سپری کردن سال‌ها متمادی جهت دریافت پول و هزینه عروسی.. استفاده از مواد مخدر، سرقت و حتی ترافیک مواد مخدر بزنند  و یا با مشکلات روانی، خشونت ها و حتی خودکشی مواجه شوند، که در نتیجه خانواده های آنها را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوتا، بسیاری از دختران و پسران واجد شرایط که تعداد آنان را به بیش از یک ملیون تخمین میزنند از ازدواج بازمانده و این مسئله باعث افزایش فساد اخلاقی در میان جامعه شده میشود. تجاوز گروهی مردان بر یک تعداد دختران جوان در پعمان را میتوان یک مثال غم انگیز از پی آمد همچو عنعناتی برشمرد که بدون شک گناه آن نه تنها به مجرمین که به سزای اعمال خود رسیدند بلکه به تمام افراد جامعه برمیگردد.

zan

 

 

 

 

 

یافته های وزرات امور زنان نشان میدهد که بسیاری از خشونت‌های خانوادگی ناشی از مصارف گزاف در محافل عروسی است. اکثریت خشونت‌ها در خانواده‌ها، بروز اختلافات میان خانواده‌های عروس و داماد و ایجاد رقابت‌های ناسالم و تنش‌زا میان مردان و زنان جامعه به علت مصارف گزاف و بی‌مورد در محافل شادی است.

qa 3

 

 

 

 

 

راه حل های کشورهای دیگر: برگزاری محفل عروسی دسته جمعی

qa 5

 

 

 

 

 

نبود یا پایین بودن مهریه، و یا اهمیت ندادن به مراسم عروسی سبب بی اهمیت شدن ازدواج و پی آمد آن بالا بودن طلاق خواهد بود. بناء ضرور است تا اعتدال در مقدار مهریه و نیز مراسم ازدواج مراعات شود.

در برخی کشورهای اسلامی مراسم ازدواج بصورت دسته جمعی صورت میگیرد که هزینه های عروسی را کلا کاهش میدهد. این رسم در افغانستان رواج یافته است اما تعداد این نوع مراسم بسیار ناچیز است.

qa 6

 

 

 

 

 

 

تجارت با بدبختی و تباهی مردم

qa 7

 

 

 

 

 

مردمی که واقعا ازین عنعنه منفی رنج میبرند همچنان درین گرداب غرق شده میروند و ظاهرا چاره برای بیرون رفت ندارند. این بدبختی ها اما برای یک طبقه مرفه که صاحب تالار هستند پولهای بادآورده را به ارمغان میاورد. امروزه ما شاهد ساخته شدن تعداد بیشتری از تالارهای عروسی مجلل در گوشه وکنار پایتخت و شهرها هستیم. این پول باد آورده سبب اشتغال نیز نمیشود بلکه تعداد بیشتری از سرمایه داران را تشویق میکند تا سرمایه های خویش را به هدف ساختن تالارهای یشتری به مصرف برسانند، که این خود نه تنها سبب تلف شدن سرمایه ملی بلکه جلو اشتغال زایی را میگیرد.

بنظر میرسد که صاحبان همین تالاران مجلل که ملیکت برخی از آنها مربوط به اعضای پارلمان و دولت است از توشیح قانون توسط رئیس جمهور و عملی شدن قانون اخلال و جلوگیری میکنند. چنانچه دولت وحدت ملی به این معضله اولویت نبخشد، این مشکل همچنان ادامه پیدا خواهد کرد، چون مافیای که پشت این تجارت کثیف نفع میبرد حاضر نخواهد بود از مکیدن خون ملت به آسانی دست بردارد.

ارسال دیدگاه