هوای آلوده چند شهر جهان را تعطیل کرد.. در افغانستان چطور؟

آلودگی هوا در چندین کشور، بویژه در چین به سطح هشدار رسیده است. حد اقل در ۱۰ شهر بزرگ و یک شهرکوچک این کشور هشدار وضعیت سرخ آلودگی اعلام شده است.

به نقل از سایت یورونیوز، بیجنگ، پایتخت از جمله شهرهایی است که بعلت آلودگی هوا در وضعیت قرمز به سر می برد. هوای ناسالم باعث تعطیلی مدارس شده است. شاگردان و استادان مکاتب امیدوارند که وضعیت آلودگی هوا بهتر شود و شاگردان هم بتوانند به صنفهای درس بازگردند.

وضعیت آلودگی هوا در شهر سینسیانگ چین هم خطرناک اعلام شده است. گفته می شود غلظت آلاینده ها سی برابر بیشتر از میزان استاندارد سازمان جهانی صحت است.

تهران هم از دیگر کلانشهرهای جهان است که بدلیل میزان بالای آلودگی هوا از هفته گذشته وارد وضعیت قرمز شده است. غلظت ذرات معلق در هوای تهران ۷ برابر حد استاندارد سازمان جهانی بهداشت است. آمار مرگ و میر ناشی از افزایش آلودگی هوا در تهران بشدت بالا رفته است. همه مکاتب تهران و همینطور بعضی شهرهای اطراف از جمله کرج، مرکز استان البرز نیز بعلت ادامه آلودگی هوا به مدت سه روز در این هفته تعطیل بود.

زنگ هشدار آلودگی هوا در چند شهر اروپایی نیز به صدا درآمده است. شهرداری میلان در شمال ایتالیا تصمیم گرفته برای جلوگیری از افزایش آلودگی هوا، تردد خودروهای شخصی و موتورسیکلتها را از روز ۲۸ دسمبر، از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر، به مدت سه روز ممنوع اعلام کند.

طرح محدودیت تردد خوردوها در پایتخت ایتالیا هم اجرا می شود. مقامات روم تصمیم گرفته اند برای جلوگیری از افزایش غلظت آلودگی هوا در این شهر، استفاده از وسایل نقیله را در روزهای ۲۸ و ۲۹ دسمبر ممنوع اعلام کنند. طرح تردد زوج و فرد خودروها از جمله اقداماتی است که در این شهر اجرا می شود.

شورای شهر مادرید در اسپانیا هم برای کاهش آلودگی هوا، محدودیتهایی را برای استفاده از خودروها در نظر گرفته است.

افزایش آلاینده ها و رسیدن آن به سطح هشدار، مکاتب سارایوو، پایتخت بوسنیا و هرزگوین را هم به تعطیلی کشانده است. به شهروندان سارایوو توصیه کرده از ماسکهای مخصوص استفاده کنند. این ماسکها در حال حاضر بطور رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.

این در حالیست که میزان آلودگی کابل و چند شهرکلان افغانستان از چند روز بدینسو در وضعیت فوق العاده آلوده بسر میبرد اما این مسئله هرگز توجه مسئولان اداره محیط زیست را بخود جلب نمیکند. شاید پلان محدودیت و یا منع تردد موترها و استفاده از وسایل نقیله اگر در کابل و بعضی شهرها اجرا شود، از افزایش غلظت آلودگی هوا کاسته شود. شهرهای کلان افغانستان از چند سال بدینسو بدلیل تردد موترهای بسیار زیاد که از تیل بی کیفیت استفاده میکنند فوق العاده آلوده و سمی شده و امراض متعددی و مرگباری را برای شهر نشینان به ارمغان آورده است.

ارسال دیدگاه